Wiadomości
Sprzęt
Porady Miasto
Prawo
Historia
Rozrywka
Książki
Turystyka
Reportaż
!!2021-10-Globrower
Jesteś tutaj > Strona główna > Sprzęt > Testy > Osprzęt > Test: Bagażnik na rowery Thule Clip On High 9106

Test: Bagażnik na rowery Thule Clip On High 9106

Thule Clip On High 9106Od polskiego dystrybutora - firmy Taurus otrzymaliśmy bagażnik samochodowy na rowery Thule Clip On High 9106. Jest to bardzo ciekawy model mocowany na klapę auta typu hatchback przeznaczony do przewożenia dwóch rowerów. Sprawdzamy czy jest warty swojej ceny wynoszącej aż prawie 900 zł.

Thule Clip On High 9106Bagażnik otrzymaliśmy w pudle w którym znajdowały się poszczególne jego części - do samodzielnego montażu. Gdy po raz pierwszy spojrzeliśmy na ilość różnego rodzaju elementów, śrubek, podkładek, nakrętek nieco zwątpiliśmy, bo jak to w życiu bywa - za montaż wzięliśmy się tuz przed testowym wyjazdem. Szybko jednak okazało się, że nie taki diabeł straszny jak go malują i z pomocą bardzo przejrzystej - opartej prawie wyłącznie na obrazkach (duży plus) instrukcji złożyliśmy go w ok. 20 minut.

Bagażnik jest bardzo przemyślanie skonstruowany, dlatego też jest dosyć skomplikowany. Dzięki temu jednak ma sporo zalet. Po pierwsze można go złożyć do w miarę płaskiej konstrukcji, która można powiesić na ścianie, lub pod sufitem. Po drugie przygotowanie do założenia trwa dosłownie kilkanaście sekund, a samo założenie nie więcej jak minutę czasu. Po trzecie mocowanie rowerów jest pewne i stabilne. Ale po kolei:

Dopasowanie bagażnika do samochodu

Thule Clip On High 9106Pamiętajmy, aby przed zakupem sprawdzić czy bagażnik będzie pasował do naszego samochodu - marki, modelu a nawet określonego rocznika i wersji. Służy do tego aplikacja "Przewodnik Fit Guide". W zależności od samochodu stosowane są dodatkowo trzy długości górnych listw metalowych, które "łapią" za górną krawędź klapy bagażnika. Wśród instrukcji znajdziemy książeczkę "Recommendations" w której mamy określone - w zależności od modelu auta, czy musimy korzystać z niestandardowej długości listwy (do wyboru mamy długości: 314, 420 oraz 520 mm). Znajdziemy tam także podpowiedź dotyczącą szczegółów montażu tej listwy (w zależności od auta jest ona mocowana do jednego z trzech otworów)

(full) -2013_thule_clip_on_high_9106_reklama.jpg

Rozkładanie i przymocowywanie bagażnika do samochodu

Skręcenie bagażnika zgodnie z instrukcją jest jednorazowe - otrzymujemy konstrukcję, którą musimy jedynie dwoma ruchami przygotować do założenia na samochód. W pierwszym odchylamy dwa ramiona, które będą łapać za górna część klapy samochodu, a następnie je blokujemy wielkimi pokrętłami z boku.

Thule Clip On High 9106Thule Clip On High 9106

Następnie odchylamy i blokujemy w zatrzasku pionową część bagażnika. Tak przygotowaną konstrukcję podnosimy i zaczepiamy hakami o górny brzeg klapy samochodu. Lekko podnosimy klapę, tak aby haki chwyciły za dolną część klapy. Kiedy już wszystkie cztery haki są na swoim miejscu (zwróćmy uwagę aby bagażnik nie zasłaniał przycisku i zamka do zamykania klapy) zatrzaskujemy dwie dźwignie zamykające. W ten sposób Thule Clip On jest przygotowany na przyjęcie rowerów

Thule Clip On High 9106Thule Clip On High 9106Thule Clip On High 9106Thule Clip On High 9106Thule Clip On High 9106Thule Clip On High 9106

 

Mocowanie rowerów

Przed wstawieniem rowerów warto rozsunąć sobie rynienki, na których stoją koła. Podnosimy rower, wstawiamy do pierwszej rynienki i łapiemy za pomocą krótszego ramienia ze "szczęką" za górna rurę. Pokrętłem zaciskamy uchwyt na ramie i zabieramy się do wstawienia drugiego roweru. Postępujemy identycznie tym razem wybierając drugi uchwyt - na dłuższym ramieniu. Ważne jest to aby ramię to przechodziło przez główny trójkąt ramy pierwszego roweru. Dzięki temu po zakręceniu obejmy na górnej rurze drugiego roweru i zamknięciu kluczykiem rowery będą zabezpieczone przed kradzieżą. Nie da się ich w prosty sposób zdjąć z bagażnika.

Thule Clip On High 9106Thule Clip On High 9106

Na koniec paskami działającymi zatrzaskowo mocujemy koła do rynienek i blokujemy rynienki pokrętłami.

Thule Clip On High 9106Thule Clip On High 9106Thule Clip On High 9106Thule Clip On High 9106

Użytkowanie

Thule Clip On High 9106Bagażnik Thule Clip On High posiada kilka cech, dzięki którym jest on jednym z najlepszych bagażników na rowery do samochodów nie posiadających haka. Po pierwsze - zgodnie z nazwą "High" rowery są zamontowane tak wysoko, że nie zasłaniają tablicy rejestracyjnej, ani świateł. Odpadają problemy z załatwianiem trzeciej tablicy (której legalnie nie da się załatwić) czy też jej  przekręcaniem. Nie musimy także kupować dodatkowych tylnych świateł. To bardzo duża zaleta.

Thule Clip On High 9106Kolejną istotną cechą jest bezproblemowy dostęp do bagażnika samochodu. Tylną klapę z bagażnikiem i dwoma rowerami możemy podnieść i przytrzymując ją dostać się do wnętrza auta. Z początku wygląda to dosyć karkołomnie. Z niemałymi obawami obserwowałem jak rowery wykonują obrót o 90º i lądują tuż nad dachem samochodu. Jednak trzeba przyznać, że rozwiązanie działa doskonale. Otwarcie bagażnika z dwoma rowerami ważącymi w sumie około 30 kg + bagażnik 11 kg wymaga jednak sporej siły - w pierwszej fazie otwierania. Oczywiście po otwarciu musimy klapę przetrzymywać aby się nie zatrzasnęła.

Bagażnik zakłada się bardzo prosto i zrobi to jedna osoba. Po złożeniu zajmuje mniej miejsca niż rozłożony. Tutaj na przyszłość przydało by się aby producent pomyślał nad możliwością zmniejszenia rozmiaru po złożeniu.

Thule Clip On High 9106Bardzo pomThule Clip On High 9106ysłowo mocowane są ramiona z obejmą na ramę roweru. W prosty sposób możemy je zdjąć z poziomej rury bagażnika i założyć w innym miejscu - np na pionowej rurze. Przyda się to w czasie mocowania rowerów z niestandardowymi ramami - np damki. Świetnie działają paski mocujące koła do rynienek - w łatwo możemy je mocno zacisnąć i bez problemu poluzować - wystarczy nacisnąć tylko dźwignię.

Jedyna trudność na jaka napotkaliśmy to możliwość porysowania lakieru samochodu podczas zakładania bagażnika. Takie niebezpieczeństwo występuje gdy zakładaliśmy dolne haki. Aby się przed tym zabezpieczyć producent  dostarcza specjalna gumę przylepianą do wewnętrznej strony haków oraz nawet przeźroczyste nalepki na klapę. Niestety gumy dosyć szybko wypadły nam. Rozwiązaniem problemu jest dokładne oklejenie klapy bagażnika w miejscu gdzie są mocowane haki.

 

Zalety

  • łatwy montaż na samochodzie
  • brak problemu z zasłanianiem tablicy i świateł
  • łatwy i szybki montaż rowerów
  • dostęp do bagażnika auta

Wady

  • wysoka cena
  • brak możliwości zabezpieczenia bagażnika przed jego zdjęciem z klapy bagażnika

Specyfikacja techniczna

 

Ilość rowerów
2
Mocowanie na tylne drzwi auta
(tylną klapę)
Udźwig do 30 kg
Masa 11 kg
otwarcie bagażnika z zamocowanym uchwytem rowerowym tak
średnica ramy roweru 22 - 70 mm
mocowanie koła  tak
wysokość opony z obręczą dowolna
certyfikat TUV
gwarancja 5 lat
cena 860 zł
informacje o produkcie

 

Thule Clip On High 9106Thule Clip On High 9106Thule Clip On High 9106Thule Clip On High 9106Thule Clip On High 9106

Bagażnik Thule Clip On High 9106 do testów dostarczyła firma Taurus - dystrybutor Thule na Polskę.

 

KOMENTARZE
Temat
Treść
Kod obrazkowy


Jeśli chcesz dodawać swoje komentarze i wpisy na forum pod jednym nickiem - zaloguj się

Z dniem 2020-01-06 forum zostalo wylaczone

2015-05-19 21:13 anonim | Thule 34225 - dł. 314 mm
Witam, potrzebuje listwę o dł. 314 mm - adapter do bagażnika Thule model 9105 - gdzie mogę do dostać szybko od ręki?

Pozdrawiam,
Anna

tel. 508870795
2015-05-30 21:34 anonim | Thule
Ja też. Na Amazonie za 43$ 34225
2015-10-15 09:20 anonim | Odp.: Thule
na przyszłość proponuję rozejrzeć się w dobrych sklepach rowerowych w okolicy - u nas w warszawie kilka lokalizacji ( sklep rowerowy wola, tarchomin i in ) ma Trybik - http://www.trybik.pl/category/akcesoria - jest dość dobrze zaopatrzony, jeśli chodzi o części rowerowe, a do tego mają serwis i bez problemu montaż poszczególnych podzespołów itp przeprowadzą.
2016-07-07 16:09 anonim | 508
Witam, czy do Peugeot 508sw z 2012 roku będzie to również dobre rozwiązanie???
2017-12-15 13:06 anonim | Thule 9106
Przedstawione w tym artykule fotografie są najlepszym przykładem jak nie należy montować bagażnika. Można właściwie powiedzieć, że jest to antyreklama. Gumowe podpory na górnej poziomej rurze powinny spoczywać na szybie klapy (uniemożliwiając przesunięcie bagażnika w kierunku przodu pojazdu), a nie na części dachowej (poziomej) klapy. W przypadku nawet niewielkiego hamowania siła naporu ok. 40-sto kg bagażnika z rowerami spowoduje wypięcie się górnych haków (zaczepów). Zniszczenie rowerów i tylnej klapy, to najłagodniejsze skutki, A CO Z LUDŹMI JADĄCYMI ZA NAMI ?!
mire-k@o2.pl
2018-07-24 12:49 anonim |
Bagaznik rowerowy montowany na klapie samochodu umozliwi Tobie, przyjaciolom lub rodzinie przewiezienie rowerow w dowolne miejsce i nadal bedziecie miec miejsce na bagaze na dachu. Za pomoca bagaznika tego typu mozna przewiezc maks. 3 rowery, ale niektore modele umozliwiaja przewiezienie 4 rowerow. Pomozemy Ci znalezc odpowiedni bagaznik dla Ciebie i Twoich rowerow.