Wiadomości
Sprzęt
Porady Miasto
Prawo
Historia
Rozrywka
Książki
Turystyka
Reportaż
!!2021-10-Globrower
Jesteś tutaj > Strona główna > Sprzęt > Testy > Osprzęt > Test: Whispbar WB201 - uchwyt na rower do samochodu

Test: Whispbar WB201 - uchwyt na rower do samochodu

Zakup bagażnika rowerowego to często decyzja na kilka lat. Wybierając dany model zwykle kierujemy się bezpieczeństwem, wygodą użytkowania i ceną. Sezon urlopowy dobiega powoli końca, ale wyjazdy  podczas wakacji były wspaniałą okazją, żeby poddać próbie dwa rozwiązania uchwytów do przewozu roweru na dachu auta, które otrzymaliśmy od firmy Whispbar: WB 201 oraz WB 200

Chociaż oba bagażniki maja wiele wspólnych rozwiązań to system przewozu rowerów jest inny, dlatego zdecydowaliśmy się na dwa osobne testy.

Zanim przejdziemy do prezentacji wyników naszej pracy, kilka słów o firmie, której produkty testowaliśmy. System bagażników zaprojektowany przez firmę Whispbar w 2006 r. został wprowadzony na rynek Australii i Nowej Zelandii. Jednak doświadczenie i innowacyjne podejście firma zawdzięcza ponad 40 letniej działalności spółki Hubco, założonej przez inżyniera lotniczego z firmy Air New Zealand i Rolls Royce, której była częścią. W 2010 firma została przejęta przez Yakima Products, Inc. Obecnie marka Whispbar rozwinęła się w najnowocześniejszego producenta systemów przewozu bagażów, a jej produkty są znane na całym Świecie. Lotnicze początki firma pokazuje w stylistyce najnowszej gamy produktów, której kształt przypomina skrzydło samolotu. Wynik współpracy z Uniwersytetem Canterbury i Industrial Research Ltd został zaprezentowany w 2014r. , jako linia najnowocześniejszych bagażników i akcesoriów do przewozu bagażów o zmniejszonym poziomie hałasu, lepszej aerodynamice, niezwykłej harmonii, estetyce i integracji.

Whispbar WB201 to uchwyt do przewozu rowerów na dachu wykorzystujący rozwiązanie, w którym oba koła są mocowane w przesuwnych szynach paskiem, a za stabilizację odpowiada regulowane ramię obejmujące ramę roweru. Na dachu wieziemy cały jednoślad gotowy do jazdy.

Whispbar WB201

Whispbar WB201

Mocowanie uchwytu do bagażnika bazowego

Whispbar WB201Otwierając pudełko mamy gotowy, nie wymagający użycia narzędzi uchwyt do przewozu wszystkich typów rowerów. Produkt ten, podobnie jak WB200 jest bardzo elegancki i estetycznie wykonany. Model WB201 waży 5,1 kg. W zestawie znajdują się dwa rodzaje pasków do mocowania kół o różnej wysokości obręczy oraz adaptery do owalnych i prostokątnych belek bagażnika. Adapter umożliwia montaż na belkach o wysokości 22-23 mm oraz szerokości 31-33 mm. Mocowanie uchwytu do bagażnika bazowego opiera się na systemie QuickDock, który umożliwia niezwykle łatwy i szybki montaż w kanale T belek Whispbar bez dodatkowych narzędzi. Dwie dźwignie z przodu i dwie z tyłu obracają zaciski, które wpasowują się w kanały i po obróceniu się bezbłędnie mocują uchwyt do podstawowego bagażnika.

Whispbar WB201

Whispbar WB201

Zakładając sam uchwyt potrzebne jest otwarcie mechanizmu podtrzymującego ramę. WB201 posiada zintegrowany system blokad pozwalający zabezpieczyć uchwyt i rower przy pomocy jednego kluczyka.

Whispbar WB201

W zestawie znajdziemy jeszcze dwa adaptery które umożliwiające montaż uchwytu do belek innych niż systemowych QuickDock. Obejma adaptera współpracuje z belkami o okrągłym kształcie np Thule Wingbar czy Slidebar. Niestety według producenta nie da się go zastosować z belkami o tradycyjnym - prostokątnym przekroju.

Adapter - widok z boku

Mocowanie roweru

Największą innowacyjność uchwyt Whispbar WB201 wykazuje w systemie mocowania ramy. Posiada on opatentowaną technologię SmartHold, która automatycznie i precyzyjnie dostosowuje siłę nacisku, aby zabezpieczyć rower i chronić ramę. Łapa zaciskająca się na ramie jest wyłożona gumą co chroni rower przed zarysowaniami. System mocowania do ramy rzeczywiście świetnie dopasowuje się do różnego rodzaju współczesnych ram. Na uwagę zasługuje fakt, że samo dopasowujący się system nie wymaga drabiny lub stawania na progu auta, aby dokręcić obejmę. Wystarczy, że dociśniemy klapę na wysokości szyny głównej i przekręcimy kluczyk.

Whispbar WB201

Niestety zamek zabezpieczający nie wygląda na ciężki do złamania. Rower oparty jest na dwóch przesuwających się szynach dzięki czemu bez trudu dopasujemy rozstaw kół. Szerokość opon przewidziana bez modyfikacji to maksymalnie 2,5cala. Koła mocują paski zębate z mechanizmem dociskania i szybkiego uwalniania. Pasek posiada gumowe ochraniacze chroniące obręcz.

Whispbar WB201

Główna szyna uchwytu zakończona jest plastikowym profilem, który pozwala na bezpieczne otwarcie klapy bagażnika w samochodzie. Firma podaje, że uchwyt do przewozu rowerów Whispbar WB201 spełnia normy TUV/GS oraz CityCrash.

Koła przytwierdzamy do uchwytu za pomocą samozaciskuących się pasków.

Whispbar WB201

Jazda samochodem z uchwytem WB201

Dopracowany, aerodynamiczny kształt daje poczucie komfortu podczas jazdy. Po przejechaniu ponad 1000 km po polskich drogach uchwyt nie wymagał żadnej poprawy mocowania roweru. Podczas bocznego wiatru trzeba było jednak pilnować drogi. Przy prędkości 130km/h auto było stabilne, ale czuć było opory. Za to przy 80km/h można było zapomnieć o tym co przewozimy.

Whispbar WB201

Podsumowanie

Montaż uchwytu na belkach bazowych jest prosty i trwa kilka sekund, zamontowanie roweru do uchwytu nie wymaga bycia wielkoludem, stawania na progu auta lub innych kombinacji i jest bardzo szybkie. W sklepach internetowych testowany model Whispbar WB201 kosztuje około 499 zł. Produkt ten jest jednak bardzo solidny, wygodny, łatwy w obsłudze i elegancko się prezentuje.

Zalety rozwiązania konstrukcyjnego oraz samego modelu:

 • Lekka i elegancka konstrukcja aluminiowa.
 • Błyskawiczny montaż uchwytu do belek bazowych.
 • Główna szyna pozwala dopasować uchwyt do roweru i auta.
 • Regulowane paski zębate do kół z oponami o rozmiarze do 2,5 cala ułatwiają szybkie załadowanie i rozładowanie rowerów, gwarantując równocześnie solidne mocowanie, a guma chroni obręcz przed zarysowaniem.
 • Technologia SmartHold świetnie działa i stabilizuje rower
 • Uchwyt zmontowany fabrycznie i gotowy do montażu na dachu, bez dodatkowych narzędzi.
 • W zestawie adapter do owalnych i prostokątnych belek bagażnika.
 • Spełnia wymagania norm TUV/GS oraz testu CityCrash.
 • 3 lata gwarancji
 • Dopuszczalna masa roweru to 20kg

Wady rozwiązania oraz modelu:

 • Delikatna konstrukcja zamka zabezpieczającego rower w uchwycie i uchwyt na bagażniku bazowym
 • Większe opory, szum i spalanie przy wyższych prędkościach.
 • Wysoka cena.

Specyfikacja:

 

Producent:

Whispbar

Model

 WB201

Montowanie roweru

Rama i koła

Pasuje do ram o średnicy

75 mm

Samoczynna regulacja uchwytu ramy

Tak

Zamknięcie uchwytu na bagażniku bazowym

Tak

Zamknięcie roweru na uchwycie

Tak

Możliwość montażu z obu stron dachu

Tak

Pasuje do belek Wingbar, Slidebar, Aero

Tak

Pasuje do belek prostokatnych

Nie

Maksymalna ładowność:

20 kg

Rozstaw belek:

40,6 - 106,6 cm

Maksymalna prędkość jazdy samochodem

130 km/h

Gwarancja:

3 lata

Kompatybilny z systemem QuickDock

Tak

Waga uchwytu

5,1 kg

Cena

499 zł

Oficjalny dystrybutor marki Whispbar w Polsce: Taurus

Bagażnik Whispbar WB201 na stronie WWW dystrybutora

Galeria

Whispbar WB201Whispbar WB201Whispbar WB201Whispbar WB201Whispbar WB201Whispbar WB201Whispbar WB201Whispbar WB201Whispbar WB201Whispbar WB201Whispbar WB201

KOMENTARZE
Temat
Treść
Kod obrazkowy


Jeśli chcesz dodawać swoje komentarze i wpisy na forum pod jednym nickiem - zaloguj się

Z dniem 2020-01-06 forum zostalo wylaczone

Brak komentarzy!