Wiadomości
Sprzęt
Porady Miasto
Prawo
Historia
Rozrywka
Książki
Turystyka
Reportaż
!!2021-10-Globrower
Jesteś tutaj > Strona główna > Sprzęt > Test Muc-Off Szczotki 5 x Brush Set

Test Muc-Off Szczotki 5 x Brush Set

Muc-Off Szczotki 5 x Brush SetCzyszczenie i pielęgnacja roweru wymaga odpowiednich środków i narzędzi. Jeżeli chodzi o narzędzia do mycia roweru do wyboru mamy zwykłe używane w każdym domu szczotki lub specjalistyczne, takie jak np. firmy Muc-Off. Czy warto zainwestować w taki zakup?

Do testowania otrzymaliśmy największy pięcioelementowy zestaw Muc-Off 5 x Brush Set, w skład którego wchodzą: (w nawiasach podajemy ceny w przypadku zakupu pojedynczej sztuki)

  • Muc-Off Szczotka Claw Brush do kasety (25 zł)
  • Muc-Off Szczotka Super Soft Wash Brush (32 zł)
  • Muc-Off Szczotka Detailing Brush (25 zł)
  • Muc-Off Szczotka Two Prong Brush (25 zł)
  • Muc-Off Szczotka Wheel &Component (25 zł)

Cały zestaw kosztuje ok 109 zł, a pięć szczotek kupionych pojedynczo 132 zł. Jak widać bonus za kupienie większej ilości nie jest zbyt duży.

Muc-Off Szczotka Claw Brush do kasety

Muc-Off Szczotki 5 x Brush SetMuc-Off Szczotki 5 x Brush SetSzczotka ta służy do czyszczenia kasety i jest najbardziej skomplikowanym narzędziem tego rodzaju - posiadającym aż cztery różne funkcje. Trzy części zawierają nylonowe włosie o różnej długości - bardzo długie, średnie i krótkie. Czwarta strona to łukowo wygięty kawałek tworzywa z ząbkami służącymi do usuwania zanieczyszczeń z przestrzeni między zębatkami - szczególnie przydatna do tylnej kasety. Dodatkowo jest ono zakończone hakiem, którym można łatwo wyciągnąć zanieczyszczenie - np. trawę z najtrudniej dostępnych przestrzeni.

Muc-off Claw Brush do kasetySzczotka jest mała, ale za to chyba najpraktyczniejsza i najlepsza z całego zestawu. W dodatku trudno ją zastąpić, gdyż nie ma domowego odpowiednika. Idealnie sprawdza się przy czyszczeniu całego napędu - tylnej kasety, korby, a nawet łańcucha. Szczotka jest kompatybilna z systemami 10 rzędowymi.

Co ciekawe na rynku możemy bez większego trudu znaleźć podobne modele do Claw Brush. Wyglądają identycznie (czasami mają innego koloru włosie) i są dostępne pod nazwą Bike Hand (np. firmy Total-Care). Kosztują od 15 do 18 zł - więc nieco mniej, ale trudno nam powiedzieć czy maja podobne właściwości.

Muc-Off Szczotka Super Soft Wash Brush

Muc-Off Szczotki 5 x Brush SetSuper Soft Wash BrushTo największa i najdroższa szczotka w zestawie służąca głównie do mycia ramy. Jej włosie jest bardzo gęste i długie - po namoczeniu w wodzie waga szczotki znacznie wzrasta. Ma ono także specjalną budowę - nylonowe żyłki są na końcu porozszczepiane i bardziej miękkie. Dzięki temu szczotka jest z jednej strony delikatna, a z drugiej trwała. Ponieważ - jak wspomnieliśmy - namoczona szczotka sporo waży - rączka jest dodatkowo wyprofilowana tuż przy główce, tak aby można było ją mocniej chwycić palcem wskazującym. Obwód platformy do której jest przymocowane włosie jest dodatkowo gumowany - co chroni elementy roweru przed uderzeniami podczas mycia.

W czasie testu Super Soft Wash Brush bardzo dobrze sprawdził się podczas mycia całego roweru - gęste włosie zapewniało dobrą penetrację w szczelinach i zakamarkach ramy oraz dużą ilość piany.

Muc-Off Szczotki 5 x Brush SetMuc-Off Szczotki 5 x Brush SetMuc-Off Szczotki 5 x Brush Set

 

Muc-Off Szczotka Detailing Brush

Muc-Off Szczotki 5 x Brush SetNajmniejsza szczotka posiada trójkątny kształt, który pozwala na dotarcie do trudnodostępnych miejsc - takich jak obręcze przy mocowaniu ze szprychami (nyple), piasty czy wewnętrzne części ramy. Można ją także przeznaczyć do czyszczenia napędu - kasety zębatek, korby oraz łańcucha. Detailing Brush posiada krótkie i sztywne włosie, które dobrze sprawowało nam się szczególnie przy czyszczeniu łańcucha.

Podobnie jak w największej szczotce, także i tutaj rączka jest dodatkowo wyprofilowana tuz przy główce - tak aby można było ją mocniej chwycić palcem wskazującym. Obwód platformy do której jest przymocowane włosie jest dodatkowo gumowany - co chroni elementy roweru przed uderzeniami podczas mycia.

Muc-Off Szczotki 5 x Brush Set

Muc-Off Szczotka Two Prong Brush

Muc-Off Szczotki 5 x Brush SetKolejna szczotka składa się z dwóch prętów z włosiem przymocowanym w jednym punkcie - przy rączce. W ten sposób przybiera ona kształt litery V pozwalający na czyszczenie płaskich i cienkich przedmiotów jednocześnie z dwóch stron. Ta szczotka jest dedykowana do usuwania brudu z tarcz hamulcowych, szprych, linek oraz ramion korby. Włosie jest wykonane z cieńszych żyłek niż w szczotce Detailing Brush.

Two Prong Brush to jedna z najpraktyczniejszych szczotek z zestawu i trudno ja będzie zastąpić czymś innych. Szczególnie sprawdza się przy czyszczeniu koła - za jednym pociągnięciem szczotki czyścimy nawet dwie szprychy i to z każdej strony.

Muc-Off Szczotki 5 x Brush Set

Muc-Off Szczotka Wheel & Component

Muc-Off Szczotki 5 x Brush SetOstatnia szczotka najmniej przypadła nam do gustu. W materiałach producenta jest dedykowana do czyszczenia obręczy i szprych. Faktycznie dobrze się tam sprawdzi za sprawą swojego wrzecionowatego kształtu. Szczotka ta jest z jednej strony bardzo podobna do Two Prong Brush - nie posiada jednak ona rozwarcia, które pozwala na objęcie czyszczonego elementu z dwóch stron, ale z drugiej strony jest ona większa i dłuższa.

Jeśli z którejś szczotki mielibyśmy zrezygnować - byłaby to właśnie szczotka Wheel & Component, która można zastąpić szczotką Two Prong Brush

Podsumowanie

Podczas testów przeprowadzonych na wolnym powietrzu przyjechał do nas kolega - rowerzysta okazjonalny - ze swoim rowerem. Postanowił wykorzystać okazję i także umyć sobie rower. Zawsze robił to po prostu kawałkiem szmatki namoczonej w wodzie. Był szczerze zdziwiony jak łatwo i przyjemnie czyściło się poszczególne elementy roweru szczotkami Muc-off. Do gustu przypadły mu szczotki: największa: Super Soft Wash Brush oraz do szprych: Two Prong Brush. Stanowczo stwierdził, że nawet dla takiego amatora jak on, czyszczącego rower dosłownie kilka razy w roku wydatek 57 zł (za dwie szczotki) jest opłacalny i warty swojej ceny.

Nasza opinia pokrywa się z podsumowaniem kolegi-amatora. Jak dla nas z tego zestawu zdecydowanie warto kupić trzy szczotki:

  • Muc-Off Szczotka Claw Brush do kasety (25 zł)
  • Muc-Off Szczotka Super Soft Wash Brush (32 zł)
  • Muc-Off Szczotka Two Prong Brush (25 zł)

Do tego dla miłośników naprawdę czystego roweru polecamy jeszcze

Muc-Off Szczotka Detailing Brush (25 zł)

Czy warto natomiast kupić cały zestaw za 109 zł? Na to pytanie już musi sobie odpowiedzieć każdy sam.

Do testów produkty dostarczyła firma AirBike

KOMENTARZE
Temat
Treść
Kod obrazkowy


Jeśli chcesz dodawać swoje komentarze i wpisy na forum pod jednym nickiem - zaloguj się

Z dniem 2020-01-06 forum zostalo wylaczone

Brak komentarzy!