Wiadomości
Sprzęt
Porady Miasto
Prawo
Historia
Rozrywka
Książki
Turystyka
Reportaż
!!2021-10-Globrower
Jesteś tutaj > Strona główna > Sprzęt > Testy > Rowery > Test: Rower Gazelle Orange Plus Innergy X2 T7

Test: Rower Gazelle Orange Plus Innergy X2 T7

Od dystrybutora Gazelle na Polskę - firmy Chillride otrzymaliśmy rower Orange Plus Innergy X2 T7 - typowego przedstawiciela klasy rowerów miejskich z napędem elektrycznym. Sprawdzamy czy warto zainwestować prawie 10 tys zł w taki jednoślad.

(full) Gazelle Orange Plus Innergy X2 T7-2014_gazelle_orange_plus_innergy_x2_t7_026.jpg

Systemy napędu elektrycznego firmy Gazelle

Zanim przejdziemy do omawiania naszego testowego egzemplarza warto powiedzieć parę słów na temat wszystkich systemów napędów stosowanych w rowerach tej holenderskiej firmy:

 • Innergy - najstarszy system, silnik w kole
 • Impuls - silnik w suporcie
 • BOSCH - silnik w suporcie, (rozwiązanie firmy zewnętrznej)
 • Panasonic - tani system, silnik w kole, (rozwiązanie firmy zewnętrznej)

Firma Gazelle ma dwa własne systemy: testowany przez nas Innergy, gdzie silnik znajduje się w przednim kole oraz Impuls, gdzie silnik znajduje się w suporcie i przekazuje napęd bezpośrednio na korbę i łańcuch. Klasyczny Inergy - stosowany już od kilku lat posiada silnik o mocy 15 Nm. Od 2012 roku do oferty wszedł silnik oznaczony "X2" o trzykrotnie większej mocy - 45 Nm.

Napęd elektryczny

(full) Gazelle Orange Plus Innergy X2 T7-2014_gazelle_orange_plus_innergy_x2_t7_140.jpg

Sercem roweru Gazelle Orange Plus Innergy T7 jest nowy bezszczotkowy silnik X2. Dysponuje on - jak już wspomnieliśmy - mocą 45 Nm, co jest już całkiem sporą wartością. Pozwala on na uzyskiwanie niezłych - wyraźnie odczuwalnych przyspieszeń i teoretycznie pewnie umożliwiłby rozpędzenie roweru do dużej prędkości.

Przypomnijmy, że zgodnie z normami europejskimi (EN 15194) rower elektryczny posiada następujące cechy:

 • silnik o mocy maksymalnie 250W i napięciu do 48V
 • odcinanie napędu elektrycznego przy prędkości 25 km/m
 • wspomaganie elektryczne działa tylko wtedy, gdy pedałujemy

Wiele z osób zainteresowanych kupnem roweru elektrycznego jest zawiedzionych, że nie da się na takim rowerze jechać jak na skuterku - czyli przekręcić manetkę i jedziemy. Taki pojazd zgodnie z prawem jest już motorowerem (może posiadać silnik do 4 kW oraz rozwijać prędkość do 45 km/h), wymaga posiadania kasku w czasie jazdy, rejestracji pojazdu i nie można nim jeździć po drogach dla rowerów. 

Silnikiem elektrycznym w przednim kole steruje komputer za pomocą panelu kontrolnego znajdującego się na kierownicy. Składa się on z wyświetlacza z bursztynowym podświetleniem oraz trzech przycisków sterujących następującymi funkcjami:

 • włączenie układu wspomagania elektrycznego
 • tryb pracy (Ecco, Normal, Boost)
 • przełączanie pomiędzy funkcjami licznika rowerowego
 • włączanie świateł

(full) Gazelle Orange Plus Innergy X2 T7-2014_gazelle_orange_plus_innergy_x2_t7_069.jpg

Po włączeniu napędu elektrycznego odczekujemy kilka sekund, aż będzie on gotowy do pracy (miga ikonka baterii). Teraz wybieramy tryb na którym będziemy jechać:

Ecco

Jak nazwa wskazuje jest to ekonomiczny i też najsłabszy tryb pracy napędu. Według nas nie jest on zbyt praktyczny - mamy wrażenie, że silnik oferuje tylko tyle mocy, aby zrównoważyć zwiększony ciężar roweru. Subiektywnie rzecz biorąc czuliśmy się jakbyśmy jechali na zwykłym rowerze miejskim z minimalnym wspomaganiem (np lekki wiaterek w plecy). Faktem jednak jest, że da się jechać na tym trybie lekko tylko naciskając na pedały - uzyskujemy wtedy prędkość ok 9-10 km/h.

Normal

To jest tryb, który można używać na co dzień. Wspomaganie czuć już wyraźnie, a silnik jest w stanie sam utrzymać prędkość ok 13-15 km/h przy minimalnym nacisku na pedały.

(full) Gazelle Orange Plus Innergy X2 T7-2014_gazelle_orange_plus_innergy_x2_t7_111.jpg

Boost

"Zabawa" zaczyna się od momentu, gdy na wyświetlaczu pojawi się oznaczenie "Boost". To najmocniejszy tryb w jakim może pracować system Innery - do dyspozycji mamy pełną moc silnika. Przyspieszanie to prawdziwa przyjemność, wystarczy lekko naciskać na pedały a przednie koło ciągnie mocno do przodu rower. Aż czasami za mocno - trzeba uważać przy manewrach - np podczas zawracania na śliskiej (mokrej) drodze - jeśli wspomaganie włączy się w trakcie samego zakrętu, gdy rower jest lekko pochylony możemy stracić przyczepność przedniego koła, i co za tym idzie wywrócić się. Kręcąc pedałami bez specjalnego nacisku na nie uzyskamy prędkość ok 20 km/h. W trybie Boost bez większego wysiłku da się jechać z prędkością 27-30 km/h.

We wszystkich trybach napęd elektryczny ulega odcięciu przy prędkości ok 25-27 km/h. Napęd elektryczny działa cicho - słychać jedynie szum.

Szybkość załączania się napędu elektrycznego

Istotnym parametrem, który odróżnia od siebie poszczególne systemy wspomagania elektrycznego jest szybkość załączania się napędu. W testowanym rowerze czas od momentu, kiedy zaczynamy pedałować do momentu, gdy uruchamia się silnik jest wyraźnie zauważalny i wynosi od 1 do 2 sekund. Do tego faktu trzeba się przyzwyczaić i w większości przypadków nie ma on wpływu na jazdę.

Okablowanie

Całe okablowanie systemu - a trzeba przyznać, że jest tego sporo - jest maksymalnie ukryte w ramie. Tutaj widać za co płacimy - nie ma żadnych wystających przypadkowo kabli o które moglibyśmy się zahaczyć. Wszystkie są umieszczone w grubych gumowanych rurkach, a łączenia są dodatkowo zabezpieczone. Sprawia to wrażenie solidnej instalacji, która powinna przetrwać lata użytkowania. 

Zasilanie

Gazelle Orange Plus Innergy X2 T7Elektronika jest zasilana za pomocą akumulatora umieszczonego na bagażniku roweru. Kupujemy go osobno w zależności od potrzeb i zasobności portfela wybierając jeden z kilku modeli różniących się pojemnością i ceną. Jest to istotny wybór, gdyż od pojemności zależy zasięg roweru. W testowanym rowerze posiadaliśmy baterię Gold o pojemności 11 Ah, która pozwala na przejechanie ok 60-90 km w trybie Normal.

 • Bateria Brązowa 7 Ah. Zasięg: 70 - 90 km w trybie "Ecco" i 25 - 35 km w trybie "Boost". (1 899 PLN)
 • Bateria Srebrna 9 Ah. Zasięg: 130 - 170 km w trybie "Ecco" i 35 - 45 km w trybie "Boost". (2 299 PLN)
 • Bateria Złota 11 Ah. Zasięg: 150 - 200 km w trybie "Ecco" i 45 - 55 w trybie "Boost". (2 799 PLN)
 • Bateria Platynowa 14 Ah. Zasięg: 200 - 265 km w trybie "Ecco" i 55 - 65 w trybie "Boost". (3 599 PLN) - Nie może być używana z silnikami XT i X2

Do baterii jest dołączona ładowarka sieciowa - identyczna, jak ta stosowana w laptopach. Baterię możemy wymontować z roweru, zabrać do domu i tam podładować. Możemy także podłączyć ładowarkę bezpośrednio do baterii podłączonej do roweru.

(full) Gazelle Orange Plus Innergy X2 T7-2014_gazelle_orange_plus_innergy_x2_t7_004.jpg(full) Gazelle Orange Plus Innergy X2 T7-2014_gazelle_orange_plus_innergy_x2_t7_006.jpg

Podczas ładowania, diody światła tylne informują nas o stanie naładowania baterii - to bardzo pomysłowy patent. Pięć zapalonych diod oznacza naładowaną baterię na 100%. Jeśli pali się tylko jedna - oznacza rozładowanie prawie do zera. Stan naładowania można w każdej chwili (także, gdy bateria jest na rowerze) zobaczyć naciskając czarny, gumowany przycisk umieszczony pod diodami - na kilka sekund zapalą się diody. Poziom naładowania baterii również wyświetla się na komputerku na kierownicy.

Ponieważ - jak widać - akumulator sporo kosztuje, jest on zabezpieczony przed kradzieżą za pomocą kluczyka. Aby go wyjąć trzeba przekręcić kluczyk w zamku. Co ciekawe - kluczyk jest ten sam co do zapięcia.

(full) Gazelle Orange Plus Innergy X2 T7-2014_gazelle_orange_plus_innergy_x2_t7_130.jpg

Siodełko

Producent w testowanym rowerze zastosował ciekawe siodełko firmy Selle Royal - płaskie i szerokie. Przypadnie do gustu osobom, dla których męką jest jazda na tradycyjnych wąskich siodełkach. Komfort jest zwiększony przez amortyzowaną sztycę Post Moderne. Posiada ona regulację twardości za pomocą śruby, która jest ukryta wewnątrz rury (trzeba wyjąć sztycę z roweru).

Sztyca siodełka nie posiada tzw szybkozamykacza umożliwiającego szybkie poluzowanie jej i zmianę wysokości - ma to na celu zapobiegnięcie kradzieży siodełka.

(full) Gazelle Orange Plus Innergy X2 T7-2014_gazelle_orange_plus_innergy_x2_t7_044.jpg(full) Gazelle Orange Plus Innergy X2 T7-2014_gazelle_orange_plus_innergy_x2_t7_082.jpg

Hamulce

Gazelle Orange Plus Innergy X2 T7W rowerze z przodu zamontowano hamulec typu V-brake o odwróconej konstrukcji (patrząc z pozycji rowerzysty znajduje się przed, a nie za widelcem), a z tyłu zastosowano hamulec rolkowy w piaście.

Przedni hamulec działa "jak żyletka". Biorąc pod uwagę, że to właśnie w tym kole znajduje się silnik jest to bardzo pożądane. Natomiast mamy spore zastrzeżenia do tylnego - bo po prostu działał słabo, żeby nie powiedzieć bardzo słabo. Bardzo możliwe, że jest to do wyregulowania.

Po prostu Gazella

Wspornik kierownicy

Są pewne elementy i szczegóły roweru, po których rozpoznajemy rower wysokiej klasy. Do nich należy niewątpliwie perfekcyjny system regulacji wspornika kierownicy. Jednym ruchem możemy zmienić położenie kierownicy oraz jej wysokości (w pewnym zakresie). Manetka zmiany przełożenia jest firmowana przez Gazelle - niby drobiazg, ale ładnie wygląda.

Gazelle Orange Plus Innergy X2 T7Gazelle Orange Plus Innergy X2 T7Gazelle Orange Plus Innergy X2 T7Gazelle Orange Plus Innergy X2 T7Gazelle Orange Plus Innergy X2 T7

Zabudowany układ napędowy

To już właściwie standard w tego typu rowerach - cały "brudny" układ napędowy: łańcuch, przednie i tylne koła zębate są ukryte w obudowie, dzięki temu nie pobrudzimy się, a łańcuch nie wymaga częstego czyszczenia i smarowania.

(full) Gazelle Orange Plus Innergy X2 T7-2014_gazelle_orange_plus_innergy_x2_t7_041.jpg

Wewnętrzne prowadzenie linek

JGazelle Orange Plus Innergy X2 T7ak już wcześniej wspomnieliśmy linki są prowadzone wewnątrz ramy co wpływa na estetykę, utrzymanie czystości oraz bezpieczeństwo

Nóżka

Niby szczegół, ale istotny, jeśli się weźmie pod uwagę, że rower wazy 22 kg. Nóżka jest bardzo solidna, a jej kąt nachylenia dobrany tak aby rower stabilnie i bezpiecznie stał.

(full) Gazelle Orange Plus Innergy X2 T7-2014_gazelle_orange_plus_innergy_x2_t7_008a.jpg

i jeszcze...

Na koniec wspomnijmy o takich szczegółach jak:

 • światła odblaskowe w widelcu przednim
 • wspólny kluczyk dla baterii i zamka
 • jeden z kluczyków jest w formie "scyzoryka"
 • plastikowa osłona sterów kierownicy
 • osłony tylnego koła (Dress Guard)
 • ukryty dzwonek w lewej manetce (działa po przekręceniu jej)

Gazelle Orange Plus Innergy X2 T7Gazelle Orange Plus Innergy X2 T7Gazelle Orange Plus Innergy X2 T7Gazelle Orange Plus Innergy X2 T7Gazelle Orange Plus Innergy X2 T7

Zabezpieczenie antykradzieżowe

Gazelle Orange Plus wyposażono w klasyczną dla tego typu rowerów blokadę tylnego koła. Podkowa Axa Defender posiada z boku specjalny otwór, który pozwala na dopięcie dodatkowego zabezpieczenia (nie ma w komplecie z rowerem) w postaci linki lub łańcucha AXA Plug-in. To kapitalny pomysł pozwalający jednym kluczykiem zabezpieczyć rower za pomocą dwóch blokad. Jedna będzie zabezpieczała tylko koło a druga pozwoli na przytwierdzenie roweru do stojaka.

(full) Gazelle Orange Plus Innergy X2 T7-2014_gazelle_orange_plus_innergy_x2_t7_145.jpg(full) Gazelle Orange Plus Innergy X2 T7-2014_gazelle_orange_plus_innergy_x2_t7_087.jpg

Jak już wcześniej wspomnieliśmy -  kluczyk jest ten sam co do zabezpieczenia baterii.

Oświetlenie

 Gazelle Orange Plus Innergy X2 T7Rowery elektryczne niejako z definicji są naszpikowane elektroniką. Dzięki temu możemy znaleźć w testowanym rowerze taki bajer jak scentralizowana obsługa świateł. Obie lampki - przednia i tylna są podłączone oczywiście do akumulatora i nie wymagają dynama do zasilania. Założenie jest takie, że korzystając z roweru akumulator jest na tyle naładowany, że starczy energii do zasilenia lampek. Na konsoli sterującej znajduje się specjalny przycisk do włączania układu oświetlenia. Wystarczy jedno naciśnięcie i zapala się przednia i tylna lampka. Na bursztynowym ekranie pojawia się symbol świateł - identyczny, jak w samochodzie na desce rozdzielczej - dzięki czemu wiemy że mamy je zapalone. 

(full) Gazelle Orange Plus Innergy X2 T7-2014_gazelle_orange_plus_innergy_x2_t7_099.jpg

Nietypowo jest umieszczona przednia lampka - zamiast standardowego mocowania na kierownicę, bądź na podkowę widelca,  tutaj znajduje się ona na... błotniku. Fender light jest bardzo pomysłowy i wygląda na prawdę ładnie. Możemy regulować kąt nachylenia lampki w zakresie około 30°. Jeśli chodzi o moc światła, nie jest ona zbyt duża. Szkoda że nie mamy możliwości regulowania jej mocy z kierownicy.

(full) Gazelle Orange Plus Innergy X2 T7-2014_gazelle_orange_plus_innergy_x2_t7_036.jpg(full) Gazelle Orange Plus Innergy X2 T7-2014_gazelle_orange_plus_innergy_x2_t7_037.jpg

Tylna lampka jest z kolei zintegrowana z bateria i stanowi jej nieodłączną  część. Źródłem światła jest 5 diod LED - trzy świecą na wprost do tyłu, a dwie są skierowane na boki. To świetny pomysł - dzięki temu jest zwiększone bezpieczeństwo boczne rowerzysty.

(full) Gazelle Orange Plus Innergy X2 T7-2014_gazelle_orange_plus_innergy_x2_t7_105.jpg

Bagażnik

Bateria, która zasila rower jest umieszczona na bagażniku o specjalnej "dwupiętrowej" konstrukcji. Dzięki niej mamy klasyczny, solidny bagażnik, a którym możemy np. zamocować dwie sakwy, bądź koszyk. Posiada on także specjalne boczne ramki chroniące koło i szprychy przed ewentualnym dostaniem się pomiędzy nie sakwy. Bagażnik posiada też zamontowane na stałe gumy, które można użyć do przymocowania bagażu. Jest także możliwość zamontowania pompki na prawym wsporniku.

(full) Gazelle Orange Plus Innergy X2 T7-2014_gazelle_orange_plus_innergy_x2_t7_146.jpg

Zalety

 • mocny silnik
 • zintegrowany system oświetlenia
 • bardzo dobry przedni hamulec
 • wygodne siodełko
 • pełna osłona na łańcuch
 • zapięcie z możliwością zastosowania dodatkowego łańcucha
 • wspólny kluczyk do zapięcia i zabezpieczenia baterii

Wady

 • wysoka cena
 • opóźnienie włączenia napędu
 • brak regulacji mocy światła
 • słaby tylny hamulec

Podsumowanie

 Rowery elektryczne do tanich nie należą, to oczywiste. Musimy zapłacić za cały system, silnik oraz baterię. W rowerze Gazelle Orange Plus Innergy X2 T7 dodatkowo płacimy za holenderską - legendarna już jakość. Jeśli tylko nas stać na taki wydatek - warto

Specyfikacja

nazwaGazelle Orange Plus Innergy T7
rama Aluminiowa 7005
rozmiary Męska: H53, H57, H61, H65;
Damska: D46, D49, D53, D57, D61.
widelec Gazelle - z regulacją twardości.
manetki Gazelle
przerzutka przednia brak
przerzutka tylna w piaście, Shimano Nexus 7
ilość przełożeń 7
kaseta brak
łańcuch  
hamulce Shimano - rolkowy
dźwignie hamulcowe Gazelle
piasty  
obręcze 28' Rodi Vision - aluminiowe, wzmacniane.
szprychy DT Swiss - stal nierdzewna.
opony Continental Townride - z powłoką antyprzebiciową
i bocznymi paskami odblaskowymi.
wspornik kierownicy Gazelle
kierownica Gazelle
chwyty Gazelle
sztyca Post Moderne - amortyzowana z regulacją twardości.
siodło Selle Royal.
pedały Gazelle
silnik 250W bezszczotkowy, umieszczony w przedniej piaście.
Tryby wspomagania Ecco, Normal i Boost.
Bateria Kupowana oddzielnie.
Do wyboru jest 7, 9, 11 lub 14 Ah.
Waga 22 kg
Wyposażenie
dodatkowe
Panel kontrolny, ładowarka sieciowa 220V, błotniki, chlapacze, boczna nóżka, pompka, pełne oświetlenie, bagażnik, ekspandery do mocowania bagażu, 100% osłona łańcucha, osłony tylnego koła (Dress Guard).
cena 7999 zł + bateria: od 1900 do 2800 zł

 Galeria

 

Gazelle Orange Plus Innergy X2 T7Gazelle Orange Plus Innergy X2 T7Gazelle Orange Plus Innergy X2 T7Gazelle Orange Plus Innergy X2 T7Gazelle Orange Plus Innergy X2 T7Gazelle Orange Plus Innergy X2 T7Gazelle Orange Plus Innergy X2 T7Gazelle Orange Plus Innergy X2 T7Gazelle Orange Plus Innergy X2 T7

KOMENTARZE
Temat
Treść
Kod obrazkowy


Jeśli chcesz dodawać swoje komentarze i wpisy na forum pod jednym nickiem - zaloguj się

Z dniem 2020-01-06 forum zostalo wylaczone

2015-10-25 21:34 anonim | awaria
Mam rower Gazelle Innergy ,bez wyraźnej przyczyny przestało działać wspomaganie.na sterowniku pjawiła sie informacja Er d1.Proszę o pomoc.
Mój mail :wie-max @wp.pl
2015-10-25 21:37 anonim | Awaria
W moim rowerze Gazelle Innergy przestało działać wspomaganie.Na sterowniku
pojawiła sie informacja Er d1.Proszę o pomoc.
2015-10-29 14:25 anonim | fizyka
uprzejmie informuję niedouczonego autora testu że:
moc podaje się w watach
moment obrotowy w Nm
2018-12-30 21:45 anonim |
Cialis 10mg Tablets Propecia Hormones Male Pattern Baldness Buy Tadalis Sx Alternative <a href=http://sildenafdosage.com>viagra online pharmacy</a> Amoxicillin Std Dosage Nebenwirkungen Viagra 100mg Prix Cialis 5 Mg Boite De 28 <a href=http://buygenericvia.com>viagra</a> Kamagra Oral Jelly Best Price 60 Mg Orlist From Canada Zithromax Rx Dosage <a href=http://crdrugs.com>cialis</a> Bluemountain Pharmacy Comprar Cialis Linea Zantac Amoxicillin Aciclovir Tablets 400mg <a href=http://cialcost.com>cialis price</a> Propecia Galactorrea
2019-02-01 18:46 anonim |
cialis scam
generic cialis using mastercard
cialis 20mg price in south africa
buy cialis in dublin

cialis reviews 2012
why does cialis cost so much
cialis expiration date
cialis online danmark
https://stowe365.com/#Buy-Cialis
2019-02-02 01:52 anonim |
cialis prescription singapore
cialis gratuit
<a href=https://kellyannehulme.com>20 mg cialis</a>
what kind of doctor prescribes cialis
cialis for women reviews
https://kellyannehulme.com
trusted cialis website
brand name cialis discount online no rx
<a href=https://kellyannehulme.com>cialis buy online</a>
cialis patentti
cialis nederland
https://greatwinesgrandhouses.com
2019-02-25 08:00 anonim |
buy cialis online new zealandmail order cialis reviewsmtabs cialisbrand cialis no prescription <a href="https://skylensnw.com/">Buy cialis 20mg</a>
https://skylensnw.com
http://www.householdtipsandtricks.org/index.php?qa=user&qa_1=filtenborgeliasen1
http://www.shegercars.com/author/boesenkruse7/
http://0rz.tw/create?url=http%3A%2F%2Fboesenraymond7.host-sc.com%2F2019%2F02%2F18%2Fbest-price-for-cialis-20mg%2F
2019-02-25 21:42 anonim |
cialis 100mg pillscialis without prescription overnightcheap brand cialis canadianbest online pharmacy no prescription cialis <a href="https://skylensnw.com/">Buy cialis 10mg</a>
https://skylensnw.com
https://hikvisiondb.webcam/wiki/Bestpricecialis20mg
http://chernousovajazz.ru/user/McclureLentz6/
https://www.minds.com/blog/view/944158208988356608
2019-02-26 06:20 anonim |
cialis online uspscialis as neededwhat to say to a doctor to get cialiscialis e-shops europe <a href="https://skylensnw.com/">cialis 60 mg</a>
https://skylensnw.com
http://www.lightfxllc.com/index.php?qa=user&qa_1=lentzmcclure4
http://arcadegz.freehostia.com/profile/314346/KristoffersenFiltenborg6.htm
https://www.trover.com/u/2980224068
2019-02-27 08:00 anonim |
generic cialis online pharmacy reviewsgenuine cialis onlinecialis rezeptfrei aus deutschlandcialis online portugal <a href="https://skylensnw.com/">Buy cialis 60 mg</a>
https://skylensnw.com
http://9club.co/forum/profile.php?section=personality&id=178272
http://thesocialbuster.com/story.php?title=effetscialis20mg#discuss
http://blingee.com/profile/philipsengilliam7

http://shamefool.com/index.php?qa=user&qa_1=holland48martin
http://biashara.co.ke/author/pena04douglas/
https://discover.societymusictheory.org/story.php?title=buying-ed-drugs-online
Liczba pozycji:
1 2 3