Wiadomości
Sprzęt
Porady Miasto
Prawo
Historia
Rozrywka
Książki
Turystyka
Reportaż
!!2021-10-Globrower
Jesteś tutaj > Strona główna > Sprzęt > Testy > Rowery > Test: Le Grand Virginia 5

Test: Le Grand Virginia 5

Wstęp

Le Grand Virginia 5 to najdroższy przedstawiciel grupy rowerów damskich polskiej marki, która ma nawiązywać do klasycznych rowerów miejskich a swoim designem przykuwać uwagę. Powstaje jednak pytanie czy nie jest to klasyka ponad wszystko?

Le Grand Virginia 5

Rama

Dzięki wysokiej główce, nisko opadającej górnej rurze oraz bardzo szerokiej kierownicy od razu widać, że Virginia to rower miejski. Producent, firma Kross (właściciel marki Le Grand) postawiła w tym modelu na ramę ze stali, co niestety rzutuje na wagę. Plusem zastosowania takiego rozwiązania są mufy użyte na łączeniach rur, które dodają jednośladowi uroku. Rower został wyposażony w mocny bagażnik, który na pewno poradzi sobie z zakupami lub sakwa z laptopem, znajduje się również na nim sprężynowe zamknięcie, które niestety bardzo łatwo wygina się i niezbyt spełnia swoją funkcję. Dużym plusem jest geometria ramy, dzięki której na rowerze siedzi się wygodnie w wyprostowanej pozycji.  

Le Grand Virginia 5
Le Grand Virginia 5

Kierownica oraz Wsporniki

Do klasycznych holendrów wprost nawiązuje bardzo szeroka kierownica wygięta tak, aby jej końce skierowane były w stronę użytkownika. Wpuszczany wspornik z dużym zakresem regulacji pozwala na dostosowanie wysokości do potrzeb. Należy jednak robić to z głową, ponieważ zbyt podniesiona kierownica może krępować ruchy. Mostek podobnie jak wspornik siodła i kierownicy został zrobiony ze stali, co odbiło się na sporej wadze całości, a ich jakość pozostawia wiele do życzenia. Wszystkie regulacje, jakich będzie chciał dokonać użytkownik, włącznie z wysokością siodła, wymagają użycia narzędzi, bo roweru nie wyposażono w żaden szybkozamykacz. Ma to jednak duży plus - części te są zabezpieczone przed kradzieżą

Le Grand Virginia 5
Le Grand Virginia 5

 Siodło i chwyty

Na końcach kierownicy znajdują się chwyty sygnowane firmą Brooks, producent zdecydował się również na siodło tej marki. Nie ma co ukrywać - to zdecydowanie dwa najmocniejsze akcenty roweru Virginia 5. Pamiętajmy, że Brook to wręcz legendarna angielska marka wśród producentów siodeł. Zastosowane w tym modelu siodełko Brooks B67 według cen katalogowych kosztuje prawie 600 zł, a chwyty 240 zł - co daje ponad 30% wartości roweru! Siodło jest bardzo wygodne, duże sprężyny amortyzują nierówności podłoża i zapewniają świetny komfort.  Warto pamiętać, że o zaraz po kupnie o takie siodło należy zadbać – zabezpieczyć oraz w zmiękczyć w razie dyskomfortu - producent oferuje do tego specjalne środki.  Chwyty nie są już niestety tak dobrym elementem. Bardzo ładne, ale zdecydowanie za twardą skórzaną owijkę zakończono z obydwu stron metalowymi obejmami zapobiegającymi obracaniu się gripa. Prawa rączka, krótsza ze względu na manetkę zmiany biegów, jest za krótka a obejmy zajmują dużą powierzchnie w stosunku do owijki. Metalowe elementy dodatkowo są zimne w dotyku, co w będzie szczególnie uciążliwe w chłodne dni.


Le Grand Virginia 5
Le Grand Virginia 5

Le Grand Virginia 5

Napęd

Układ napędowy został oparty o piastę planetarną Shimano Nexus aż o 7 przełożeniach umieszczonych wewnątrz. W rowerach nastawionych w 100% do miasta jest to rozwiązanie, które może nieco dziwić. Stosunek zębatki tylnej i aluminiowej korby został tak dobrany, że Virginia radzi sobie w każdych warunkach, jakie można spotkać w warunkach miejskich a nawet jest ich aż nadto i trudno wykorzystać wszystkie z nich - piasta o 3 przełożeniach byłaby wystarczająca. Biegi chodzą lekko i cicho, a do ich obsługi służy obrotowa manetka Shimano Nexus. Co ważne przerzutka działa, gdy pedały się nie kręcą, o więc można jej używać np. na światłach. 

Brudne elementy napędu ukryto za metalową osłoną z wyciętym logo producenta, dzięki otwartej konstrukcji nie będzie się w niej zbierać błoto oraz ułatwiona będzie ewentualna konserwacja łańcucha.
Le Grand Virginia 5
Le Grand Virginia 5
Le Grand Virginia 5

Hamulce

Le Grand zamontował w Virginii 5 dwa hamulce –nożny, tzw. Torpedo oraz przedni ręczny. Skuteczność torpeda jest na zadowalającym poziomie, choć to rozwiązanie niesie za sobą pewne niedogodności – nie pozwala ono na cofanie pedałów do tyłu, co może być uciążliwe podczas ruszania, a po silnym hamowaniu potrafi wręcz zablokować tylne koło. Do dyspozycji jest również przedni hamulec – w tym przypadku projektanci zbyt mocno wzięli sobie za cel nawiązania do klasyków. Szczęka typu calliper jest wciąż popularna w tego typu rowerach jednak zastosowane części są bardzo słabej jakości. Na klamce w nowym rowerze jest już znaczący luz a po zaciśnięciu szczęki z łatwością można przesuwać ją w płaszczyźnie przód-tył w dużym zakresie. Archaiczne rozwiązanie oraz zła jakość komponentów sprawiły, że siła hamowania jaką dysponuje użytkownik jest zbyt mała.

 
Le Grand Virginia 5
Le Grand Virginia 5  
Le Grand Virginia 5 

Koła

Oczywiście Virginia 5 toczy się na dwudziestoośmiocalowych kołach, na które założone opony Schwalbe Road Cruiser. Stosunkowo duży rozmiar jak na rower miejski pozwala na bezstresowe pokonywanie dziur lub krawężników a bieżnik nie stawiając dużych oporów radzi sobie z każdym rodzajem nawierzchni. Niestety także tutaj projektanci zdecydowali się na oszczędności – koła zbudowano z chromowanych stalowych obręczy, których waga odbija się na lekkości jazdy, a ich "śliska" powierzchnia pogarsza hamowanie. Zyskał niewątpliwie styl, bo chrom bardzo ładnie się prezentuje.

Le Grand Virginia 5

Tylne koło toczy się na piaście Shimano Nexus, w której ukryto przerzutkę, przednia piasta to produkt z dolnej półki cenowej (wręcz „marketowej”) – prawie nieuszczelniona o stalowym korpusie – w krótkim czasie będzie wymagała serwisu.
Le Grand Virginia 5 

Błotniki i nóżka

Rower został wyposażony w szerokie metalowe błotniki, które bardzo dobrze chronią użytkownika przed błotem spod kół. Pomalowano je w kolorze ramy, co powoduje, że rower wygląda spójnie, przez co zwraca na uwagę. Dodatkowo tylne koło zostało zabezpieczone osłoną ze sznurków, nadaje ona charakteru.
Le Grand Virginia 5 
Le Grand Virginia 5 

Nóżka, jaką zamontowano w Virginii 5 nie daje 100% stabilności, jej mała powierzchnia styku z podłożem powoduje zapadanie się w miękkiej nawierzchni. Ten element jest słabej jakości.
Le Grand Virginia 5 

Koszyk

Do rowerów serii Virginia producent dokłada przednie wiklinowe kosze. Kosz można swobodnie demontować dzięki klipsowi, posiada również rączkę do przenoszenia. Mocowanie kosza spokojnie utrzyma damską torebkę lub laptopa – jednak będzie bezpieczniej, gdy cięższe przedmioty będą przewożone na tylnym bagażniku. 
Le Grand Virginia 5 
Le Grand Virginia 5 

Oświetlnie

W większości rowerów miejskich można spotkać oświetlenie z dynama, Le Grand zdecydował na wariant bateryjny. Dzięki temu dynamo nie psuje wyglądu, ale należy pamiętać o ewentualnej wymianie baterii. W przypadku tylnej lampki będzie to bardzo uciążliwe, aby dostać się do wnętrza należy zdemontować ją w całości a dopiero potem odkręcić klosz. To bardzo duży minus. Jakość również pozostawia wiele do życzenia, podczas testu klosz sam z siebie odpadł. Testowany egzemplarz nie był wyposażony w przednie oświetlenie. Co jest kolejnym minusem - w rowerze miejskim należy się spodziewać tego elementu (obowiązkowego!) wyposażenia. Oprócz świateł o bezpieczeństwo rowerzysty zadbają odblaski umieszczone w pedałach oraz opony z paskiem odblaskowym – ten rodzaj ochrony jest szczególnie skuteczny w warunkach miejskich.
Le Grand Virginia 5 
Le Grand Virginia 5 

Jazda

Pierwszy kontakt z Virginią 5 jest bardzo pozytywny, wizualnie jest dopracowana i zwraca na siebie uwagę. Problem pojawia się, gdy chcemy go podnieść… rower jest ciężki do tego stopnia, że szczególnie dla kobiet jakiekolwiek schody będą dużą przeszkodą. Duża masa to skutek użycia przez producenta tylko stalowych komponentów. Niestety waga odbija się na jeździe, czuć ją szczególnie podczas ruszania z miejsca – na ten efekt największy wpływ maja stalowe obręcze. W trakcie testu dały już o sobie znać metalowe elementy takie jak błotniki, które zaczynały wydawać niepożądane dźwięki, podczas eksploatacji warto kontrolować ich mocowania. Ważną z perspektywy bezpieczeństwa kwestią jest hamowanie – przedni hamulec ze względu na niską, jakość komponentów i stalowe obręcze należy traktować, jako „spowalniacz”, tylny wydaje się być wystarczający jednak nie każdemu torpedo przypadnie do gustu.
Bezsprzecznie bardzo dużą zaletą jest wygoda jazdy, co prawda po przesiadka z „górala” może być trudna jednak po chwili można się przyzwyczaić. Mały kąt pomiędzy podłożem a widelcem sprawia, że rower jest stabilny również przy małych prędkościach, wraz z dużym zakresem regulacji wysokości kierownicy pozwala dopasować rower do indywidualnych potrzeb lub budowy ciała. Szczególnie na krótkich odcinkach można docenić wygodne siodło, które w połączeniu z szerokimi oponami daje duży komfort mimo braku amortyzacji. Całkowicie wyprostowana pozycja, jaka wymusza na użytkowniku geometria, idealnie sprawdza się mieście nie męczy a dzięki możliwości łatwego obserwowania drogi wokół zwiększa bezpieczeństwo. Na dystansie dłuższym niż 15 km niestety zaczynają przeważać wady Virginii 5 – duża masa i niskiej jakości komponenty. Ze względu na szeroką kierownicę oraz duży ciężar roweru podczas zakupu warto zastanowić się nad jego przechowywaniem – codzienne znoszenie go z 3 piętra lub podnoszenie pod sufit może okazać się bardzo trudne lub wręcz niewykonalne. 


Le Grand Virginia 5

Podsumowanie

Le Grand Virginia 5 to produkt w 100% nastawiony na jazdę po mieście.   Projektanci w znacznym stopniu postawili spójny i klasyczny wygląd szkoda, że jednocześnie wiele komponentów również odbiega od obecnych standardów. Rower sprawdzi się, gdy jednorazowo pokonujemy małe dystanse rzędu 10 km, a gdy chcemy w weekend wyskoczyć za miasto mamy do dyspozycji inny jednoślad. Ze względu na charakterystyczny wygląd i wysoką cenę wraz z Virginia 5 warto kupić dobrej klasy zabezpieczenie.  Wraz z wysoką, jak na rower miejski, ceną – 2500 zł – nie idzie w parze zastosowanie dobrej klasy sprzętu. Niestety wartość windują design, przekładnia o 7 przełożeniach oraz części marki Brooks. O ile użycie komponentów skórzanych rozumiemy (wygląd, prestiż), to piastę 7 biegową zamienilibyśmy na 3 biegową, a powstałe oszczędności zainwestowali w lepszy hamulec przedni.

Warto przy zakupie zastanowić się czy nie wybrać modelu tańszego modelu Virginia, 4 która różni się tylko siodłem i chwytami a różnicę przeznaczyć właśnie na upgrade hamuleca. Alternatywa są inne produkty spod marki Le Grand, w gamie można znaleźć model Lile 7 damski odpowiednik prezentowanego na wRower.pl modelu Le Grand Metz 3. Jest to model znacznie bardziej zaawansowany technologicznie, bardziej uniwersalny a jednocześnie tańszy o 500 zł.

Nie mniej jednak, jeśli chcesz roweru który poza środkiem lokomocji będzie stylowym dodatkiem i wyróżni Cię z tłumu Le Grand Virginia 5 jest dla Ciebie.

 Do testów rower dostarczył producent: firma Kross

Zalety

  • wygląd
  • stabilne prowadzenie podczas jazdy
  • bardzo dobrej jakości siodełko

Wady

  • niskiej jakości nóżka (podpórka)
  • brak przedniego światła
  • źle rozwiązane konstrukcyjnie tylne światło
  • słabej jakości komponenty (wspornik kierownicy, piasta przednia, hamulec przedni)
  • wysoka waga
  • wysoka cena

Specyfikacja

Nazwa Le Grand Virginia 5
rama stal
widelec stal 
przerzutka tył Shimano Nexus 7
manetki Shimano Nexus 7
hamulec przód aluminium 
hamulec tył torpedo 
obręcze stal 
opony Schwalbe Road Criuser 
wspornik kierownicy stal 
siodło Brooks B67 
Oświetlenie   bateryjne-tylne
bagażnik

 stal

błotniki  stal
podpórka  stal
rozmiary ram

 18, 20

ilość biegów  7


Le Grand Virginia 5Le Grand Virginia 5Le Grand Virginia 5Le Grand Virginia 5Le Grand Virginia 5Le Grand Virginia 5

Maciek Wolak

KOMENTARZE
Temat
Treść
Kod obrazkowy


Jeśli chcesz dodawać swoje komentarze i wpisy na forum pod jednym nickiem - zaloguj się

Z dniem 2020-01-06 forum zostalo wylaczone

2021-03-28 22:29 anonim |
Drug prescribing information. Effects of Drug Abuse.
<a href="https://lyrica24x7.top">how can i get cheap pregabalin without a prescription</a> in the USA
Best news about medication. Read information now.

http://www.veron.co.kr/bbs/zboard.php?id=photo&page=1&page_num=15&select_arrange=headnum&desc=asc&sn=off&ss=on&sc=on&su=&keyword=&no=77&category= Some information about drug. http://createif.de/node/3?page=462#comment-23133 Actual what you want to know about pills. http://academie.su/stati-o-kosmetike/aktsiya-v-dekabre-11/#comment30594 Best information about medicament. 6368730
2021-03-29 14:55 anonim |
essay on customer service <a href="http://writemypaperkfd.com/">http://writemypaperkfd.com</a> community service college application essay
2021-03-29 22:28 anonim |
12 simple exercises to develop "phenomenal memory":

1. Improve the memorization process

When memorizing something, you need to think about the action, draw parallels with your life. Let's just say, the more associations you make, the more you will be able to remember what you want.

2. Try to remember yourself

There are times when you forgot your partner's phone number, or the name and patronymic of a person with whom you have an important meeting, etc. Do not rush to open your notebook just to read the necessary information. Try to remember it yourself. This information is already "on the shelf in your head", you just have to find it.

3. Create similar looks

If you need to remember something important, try to create an image in your mind that is associated with what you need to remember. It will be easier for the brain to do this.

4. Speak the information received

When you want to remember important information, try retelling it, or explaining it to another person. The memorization process becomes better when you speak the information received.

5. Do arithmetic
why didn't you just write your essay <a href="https://essaywriterserv.net/">college experience essay</a> how to write a reflective essay example

When you have nothing to keep yourself busy in boring and long lines, try to start solving very simple arithmetic problems in your head. For example, multiply the number of legs of those red chairs by the number of flowerpots on the windowsill. Or count the sum of numbers on the numbers of passing cars ... This practice is actually an excellent memory training. 6. Remember what happened to you during the day

Before going to bed, after the day, scroll through all its details in your head. What did you do throughout the day, what would you do to improve some points. Think back to your day. From now until awakening. Believe me, this is not an easy task! Ask the question: "Which decision I made today was the most effective?"

7. Read more books!

What could be better than spending your free time reading an interesting and useful book? When reading a book, the brain strains to memorize the details. In addition, you turn on your imagination and begin to visualize everything that you read about. This is great for training the brain.

8. Study verses and text passages

At school we were asked to learn poems for a reason. Memorizing rhymed verses and non-rhymed passages of text helps develop memory. So learn the verses. Try to choose those pieces that you really like 9. Don't try to cram!

Remember how at school / university we could memorize the information we needed to get a good grade? Forget about it. This technique does not help develop memory. Dull cramming is ineffective. It tires the brain, and it quickly stops responding to the information it receives. Better ponder on what you read. You need to not only learn, but also understand what you are reading.
what are five consequences of world war i? write your answer in an essay of at least 125 words. <a href="https://essaywriterserv.net/">high school vs college essay</a> how to write common application essay
10. Repeat

But it's still worth repeating the material covered. Not to cram, but to repeat - to refresh your memory. As they say: "Repetition is the mother of learning." Repeat the information received. Every day, for example, 5 days. Repeat what you learned. This information will be deposited in long-term memory, and you can easily get it from there.

11. Don't be lazy

You will never be able to achieve something and remember something if you are lazy. Laziness is the rust of the mind. Don't let it take over your memory. Resist the temptation to lie idle on the couch. Take a book or turn on some relaxing music. This will force your brain to work and thus improve your memory, while you physically rest. And if you need to remember something, then quickly connect all the resources.

how to write an effective essay <a href="https://essaywriterserv.net/">write essay for me</a> write an essay for free
2021-03-30 07:41 anonim |
12 simple exercises to develop "phenomenal memory":

1. Improve the memorization process

When memorizing something, you need to think about the action, draw parallels with your life. Let's just say, the more associations you make, the more you will be able to remember what you want.

2. Try to remember yourself

There are times when you forgot your partner's phone number, or the name and patronymic of a person with whom you have an important meeting, etc. Do not rush to open your notebook just to read the necessary information. Try to remember it yourself. This information is already "on the shelf in your head", you just have to find it.

3. Create similar looks

If you need to remember something important, try to create an image in your mind that is associated with what you need to remember. It will be easier for the brain to do this.

4. Speak the information received

When you want to remember important information, try retelling it, or explaining it to another person. The memorization process becomes better when you speak the information received.

5. Do arithmetic
how do you write a five paragraph essay <a href="https://essaywriterserv.net/">contractions in college essays</a> do you write in present or past tense essay

When you have nothing to keep yourself busy in boring and long lines, try to start solving very simple arithmetic problems in your head. For example, multiply the number of legs of those red chairs by the number of flowerpots on the windowsill. Or count the sum of numbers on the numbers of passing cars ... This practice is actually an excellent memory training. 6. Remember what happened to you during the day

Before going to bed, after the day, scroll through all its details in your head. What did you do throughout the day, what would you do to improve some points. Think back to your day. From now until awakening. Believe me, this is not an easy task! Ask the question: "Which decision I made today was the most effective?"

7. Read more books!

What could be better than spending your free time reading an interesting and useful book? When reading a book, the brain strains to memorize the details. In addition, you turn on your imagination and begin to visualize everything that you read about. This is great for training the brain.

8. Study verses and text passages

At school we were asked to learn poems for a reason. Memorizing rhymed verses and non-rhymed passages of text helps develop memory. So learn the verses. Try to choose those pieces that you really like 9. Don't try to cram!

Remember how at school / university we could memorize the information we needed to get a good grade? Forget about it. This technique does not help develop memory. Dull cramming is ineffective. It tires the brain, and it quickly stops responding to the information it receives. Better ponder on what you read. You need to not only learn, but also understand what you are reading.
how to properly write a movie title in an essay <a href="https://essaywriterserv.net/">college essay don'ts</a> good college essay topics to write about
10. Repeat

But it's still worth repeating the material covered. Not to cram, but to repeat - to refresh your memory. As they say: "Repetition is the mother of learning." Repeat the information received. Every day, for example, 5 days. Repeat what you learned. This information will be deposited in long-term memory, and you can easily get it from there.

11. Don't be lazy

You will never be able to achieve something and remember something if you are lazy. Laziness is the rust of the mind. Don't let it take over your memory. Resist the temptation to lie idle on the couch. Take a book or turn on some relaxing music. This will force your brain to work and thus improve your memory, while you physically rest. And if you need to remember something, then quickly connect all the resources.

how to write a mla format essay <a href="https://essaywriterserv.net/">scholarship essay for college</a> pay for someone to write your essay uk
2021-03-30 10:25 anonim |
12 simple exercises to develop "phenomenal memory":

1. Improve the memorization process

When memorizing something, you need to think about the action, draw parallels with your life. Let's just say, the more associations you make, the more you will be able to remember what you want.

2. Try to remember yourself

There are times when you forgot your partner's phone number, or the name and patronymic of a person with whom you have an important meeting, etc. Do not rush to open your notebook just to read the necessary information. Try to remember it yourself. This information is already "on the shelf in your head", you just have to find it.

3. Create similar looks

If you need to remember something important, try to create an image in your mind that is associated with what you need to remember. It will be easier for the brain to do this.

4. Speak the information received

When you want to remember important information, try retelling it, or explaining it to another person. The memorization process becomes better when you speak the information received.

5. Do arithmetic
how to write introduction essay <a href="https://essaywriterserv.net/">essay writer com</a> write a thesis statement for your critical lens essay

When you have nothing to keep yourself busy in boring and long lines, try to start solving very simple arithmetic problems in your head. For example, multiply the number of legs of those red chairs by the number of flowerpots on the windowsill. Or count the sum of numbers on the numbers of passing cars ... This practice is actually an excellent memory training. 6. Remember what happened to you during the day

Before going to bed, after the day, scroll through all its details in your head. What did you do throughout the day, what would you do to improve some points. Think back to your day. From now until awakening. Believe me, this is not an easy task! Ask the question: "Which decision I made today was the most effective?"

7. Read more books!

What could be better than spending your free time reading an interesting and useful book? When reading a book, the brain strains to memorize the details. In addition, you turn on your imagination and begin to visualize everything that you read about. This is great for training the brain.

8. Study verses and text passages

At school we were asked to learn poems for a reason. Memorizing rhymed verses and non-rhymed passages of text helps develop memory. So learn the verses. Try to choose those pieces that you really like 9. Don't try to cram!

Remember how at school / university we could memorize the information we needed to get a good grade? Forget about it. This technique does not help develop memory. Dull cramming is ineffective. It tires the brain, and it quickly stops responding to the information it receives. Better ponder on what you read. You need to not only learn, but also understand what you are reading.
how to write a movie title in an essay mla <a href="https://essaywriterserv.net/">electoral college essay</a> how to write a introduction paragraph for a essay
10. Repeat

But it's still worth repeating the material covered. Not to cram, but to repeat - to refresh your memory. As they say: "Repetition is the mother of learning." Repeat the information received. Every day, for example, 5 days. Repeat what you learned. This information will be deposited in long-term memory, and you can easily get it from there.

11. Don't be lazy

You will never be able to achieve something and remember something if you are lazy. Laziness is the rust of the mind. Don't let it take over your memory. Resist the temptation to lie idle on the couch. Take a book or turn on some relaxing music. This will force your brain to work and thus improve your memory, while you physically rest. And if you need to remember something, then quickly connect all the resources.

how to write an informative essay outline <a href="https://essaywriterserv.net/">writing college essays</a> how to write an essay in college
2021-03-30 15:40 anonim |
how to write who am i essay <a href="https://essaywriterserv.net/">writing an essay intro</a> how to write a short college essay
2021-03-30 18:19 anonim |
how to write a movie name in an essay <a href="https://essaywriterserv.net/">college essay writing help</a> how to write a good essay for college application
2021-03-31 20:25 anonim |
essay wrriter service <a href="https://buyessaysfjd.com/">buy custom essays</a> great customer service essay
2021-03-31 21:42 anonim |
best essay w4riting service <a href="https://buyessaysfjd.com/">buy original essays</a> cu8stom essay writing service
2021-04-01 02:17 anonim |
What is MBA education?
social service school essay <a href="https://buyessaysfjd.com/">buying an essay paper</a> product and service design essay
(Master of Business Administration, master of business administration) is not so much a training program as a Manager's degree (in management). Here it is important to have it, which indicates that you have the skills necessary for a middle-and senior-level Manager. To date, there is no single standard that would allow you to divide the degree of proficiency in these skills, so only the fact of having a corresponding diploma is taken into account.

The first version of such a training system began to be used in the United States in the 19th century. for many companies of that time, employees who knew the latest management methods were in demand. With

In our country, the MBA program started at the branch of the Plekhanov economic Institute. Since then, the standard has taken root and MBA education is now considered one of the mandatory for prestigious vacancies in the economic sphere.

What is the" strength " of MBA education?
As with any other type of training for MBA education, there may be pros and cons. So among the main positive qualities can be noted.
essay writing service buyessay org <a href="https://buyessaysfjd.com/">buy definition essay</a> essay writing service dallas
The opportunity to gain in-depth knowledge in the field of business, from which you can get practical benefits in your daily work.
Increased chances of becoming the head of a large firm. The owners of this education are guaranteed to move up the career ladder.
Getting first-hand knowledge from world-class businessmen, and perhaps even from Nobel prize winners.
A great opportunity to get a job abroad or in our country, but in an international organization.
In General, MBA education increases the qualification level of a specialist, making it more competitive in the job market. But there are a few disadvantages.

For example, today young professionals who have just graduated from UNIVERSITY are trying to get an MBA right away. The motivation is obvious — they want to immediately get a job in a prestigious company for a high-paying position with a career growth forecast. And there may be no time to get additional education in the future. But here's the problem — the MBA provides practical knowledge in contrast to the usual "HSE", which would be better compared with your own business experience. This is the only way to highlight in the entire course the knowledge that will really help in a particular situation. And without experience, everything becomes nothing more than an interesting educational program.

The second disadvantage is again hidden in the lack of practical experience for most of the owners of MBA crusts. It is difficult for them to apply the existing knowledge in practice, they do it with caution, sometimes being late with responsible decisions. To work successfully in a rapidly changing market, you need to work for many years to develop the skills to solve complex problems on the fly.
custom essay writingg service <a href="https://buyessaysfjd.com/">how to buy a car essay</a> ap lang community service synthesis essay
Liczba pozycji:
1 2 3 4