Wiadomości
Sprzęt
Porady Miasto
Prawo
Historia
Rozrywka
Książki
Turystyka
Reportaż
!!2021-10-Globrower
Jesteś tutaj > Strona główna > Sprzęt > Testy > Rowery > Test: Le Grand Virginia 5

Test: Le Grand Virginia 5

Wstęp

Le Grand Virginia 5 to najdroższy przedstawiciel grupy rowerów damskich polskiej marki, która ma nawiązywać do klasycznych rowerów miejskich a swoim designem przykuwać uwagę. Powstaje jednak pytanie czy nie jest to klasyka ponad wszystko?

Le Grand Virginia 5

Rama

Dzięki wysokiej główce, nisko opadającej górnej rurze oraz bardzo szerokiej kierownicy od razu widać, że Virginia to rower miejski. Producent, firma Kross (właściciel marki Le Grand) postawiła w tym modelu na ramę ze stali, co niestety rzutuje na wagę. Plusem zastosowania takiego rozwiązania są mufy użyte na łączeniach rur, które dodają jednośladowi uroku. Rower został wyposażony w mocny bagażnik, który na pewno poradzi sobie z zakupami lub sakwa z laptopem, znajduje się również na nim sprężynowe zamknięcie, które niestety bardzo łatwo wygina się i niezbyt spełnia swoją funkcję. Dużym plusem jest geometria ramy, dzięki której na rowerze siedzi się wygodnie w wyprostowanej pozycji.  

Le Grand Virginia 5
Le Grand Virginia 5

Kierownica oraz Wsporniki

Do klasycznych holendrów wprost nawiązuje bardzo szeroka kierownica wygięta tak, aby jej końce skierowane były w stronę użytkownika. Wpuszczany wspornik z dużym zakresem regulacji pozwala na dostosowanie wysokości do potrzeb. Należy jednak robić to z głową, ponieważ zbyt podniesiona kierownica może krępować ruchy. Mostek podobnie jak wspornik siodła i kierownicy został zrobiony ze stali, co odbiło się na sporej wadze całości, a ich jakość pozostawia wiele do życzenia. Wszystkie regulacje, jakich będzie chciał dokonać użytkownik, włącznie z wysokością siodła, wymagają użycia narzędzi, bo roweru nie wyposażono w żaden szybkozamykacz. Ma to jednak duży plus - części te są zabezpieczone przed kradzieżą

Le Grand Virginia 5
Le Grand Virginia 5

 Siodło i chwyty

Na końcach kierownicy znajdują się chwyty sygnowane firmą Brooks, producent zdecydował się również na siodło tej marki. Nie ma co ukrywać - to zdecydowanie dwa najmocniejsze akcenty roweru Virginia 5. Pamiętajmy, że Brook to wręcz legendarna angielska marka wśród producentów siodeł. Zastosowane w tym modelu siodełko Brooks B67 według cen katalogowych kosztuje prawie 600 zł, a chwyty 240 zł - co daje ponad 30% wartości roweru! Siodło jest bardzo wygodne, duże sprężyny amortyzują nierówności podłoża i zapewniają świetny komfort.  Warto pamiętać, że o zaraz po kupnie o takie siodło należy zadbać – zabezpieczyć oraz w zmiękczyć w razie dyskomfortu - producent oferuje do tego specjalne środki.  Chwyty nie są już niestety tak dobrym elementem. Bardzo ładne, ale zdecydowanie za twardą skórzaną owijkę zakończono z obydwu stron metalowymi obejmami zapobiegającymi obracaniu się gripa. Prawa rączka, krótsza ze względu na manetkę zmiany biegów, jest za krótka a obejmy zajmują dużą powierzchnie w stosunku do owijki. Metalowe elementy dodatkowo są zimne w dotyku, co w będzie szczególnie uciążliwe w chłodne dni.


Le Grand Virginia 5
Le Grand Virginia 5

Le Grand Virginia 5

Napęd

Układ napędowy został oparty o piastę planetarną Shimano Nexus aż o 7 przełożeniach umieszczonych wewnątrz. W rowerach nastawionych w 100% do miasta jest to rozwiązanie, które może nieco dziwić. Stosunek zębatki tylnej i aluminiowej korby został tak dobrany, że Virginia radzi sobie w każdych warunkach, jakie można spotkać w warunkach miejskich a nawet jest ich aż nadto i trudno wykorzystać wszystkie z nich - piasta o 3 przełożeniach byłaby wystarczająca. Biegi chodzą lekko i cicho, a do ich obsługi służy obrotowa manetka Shimano Nexus. Co ważne przerzutka działa, gdy pedały się nie kręcą, o więc można jej używać np. na światłach. 

Brudne elementy napędu ukryto za metalową osłoną z wyciętym logo producenta, dzięki otwartej konstrukcji nie będzie się w niej zbierać błoto oraz ułatwiona będzie ewentualna konserwacja łańcucha.
Le Grand Virginia 5
Le Grand Virginia 5
Le Grand Virginia 5

Hamulce

Le Grand zamontował w Virginii 5 dwa hamulce –nożny, tzw. Torpedo oraz przedni ręczny. Skuteczność torpeda jest na zadowalającym poziomie, choć to rozwiązanie niesie za sobą pewne niedogodności – nie pozwala ono na cofanie pedałów do tyłu, co może być uciążliwe podczas ruszania, a po silnym hamowaniu potrafi wręcz zablokować tylne koło. Do dyspozycji jest również przedni hamulec – w tym przypadku projektanci zbyt mocno wzięli sobie za cel nawiązania do klasyków. Szczęka typu calliper jest wciąż popularna w tego typu rowerach jednak zastosowane części są bardzo słabej jakości. Na klamce w nowym rowerze jest już znaczący luz a po zaciśnięciu szczęki z łatwością można przesuwać ją w płaszczyźnie przód-tył w dużym zakresie. Archaiczne rozwiązanie oraz zła jakość komponentów sprawiły, że siła hamowania jaką dysponuje użytkownik jest zbyt mała.

 
Le Grand Virginia 5
Le Grand Virginia 5  
Le Grand Virginia 5 

Koła

Oczywiście Virginia 5 toczy się na dwudziestoośmiocalowych kołach, na które założone opony Schwalbe Road Cruiser. Stosunkowo duży rozmiar jak na rower miejski pozwala na bezstresowe pokonywanie dziur lub krawężników a bieżnik nie stawiając dużych oporów radzi sobie z każdym rodzajem nawierzchni. Niestety także tutaj projektanci zdecydowali się na oszczędności – koła zbudowano z chromowanych stalowych obręczy, których waga odbija się na lekkości jazdy, a ich "śliska" powierzchnia pogarsza hamowanie. Zyskał niewątpliwie styl, bo chrom bardzo ładnie się prezentuje.

Le Grand Virginia 5

Tylne koło toczy się na piaście Shimano Nexus, w której ukryto przerzutkę, przednia piasta to produkt z dolnej półki cenowej (wręcz „marketowej”) – prawie nieuszczelniona o stalowym korpusie – w krótkim czasie będzie wymagała serwisu.
Le Grand Virginia 5 

Błotniki i nóżka

Rower został wyposażony w szerokie metalowe błotniki, które bardzo dobrze chronią użytkownika przed błotem spod kół. Pomalowano je w kolorze ramy, co powoduje, że rower wygląda spójnie, przez co zwraca na uwagę. Dodatkowo tylne koło zostało zabezpieczone osłoną ze sznurków, nadaje ona charakteru.
Le Grand Virginia 5 
Le Grand Virginia 5 

Nóżka, jaką zamontowano w Virginii 5 nie daje 100% stabilności, jej mała powierzchnia styku z podłożem powoduje zapadanie się w miękkiej nawierzchni. Ten element jest słabej jakości.
Le Grand Virginia 5 

Koszyk

Do rowerów serii Virginia producent dokłada przednie wiklinowe kosze. Kosz można swobodnie demontować dzięki klipsowi, posiada również rączkę do przenoszenia. Mocowanie kosza spokojnie utrzyma damską torebkę lub laptopa – jednak będzie bezpieczniej, gdy cięższe przedmioty będą przewożone na tylnym bagażniku. 
Le Grand Virginia 5 
Le Grand Virginia 5 

Oświetlnie

W większości rowerów miejskich można spotkać oświetlenie z dynama, Le Grand zdecydował na wariant bateryjny. Dzięki temu dynamo nie psuje wyglądu, ale należy pamiętać o ewentualnej wymianie baterii. W przypadku tylnej lampki będzie to bardzo uciążliwe, aby dostać się do wnętrza należy zdemontować ją w całości a dopiero potem odkręcić klosz. To bardzo duży minus. Jakość również pozostawia wiele do życzenia, podczas testu klosz sam z siebie odpadł. Testowany egzemplarz nie był wyposażony w przednie oświetlenie. Co jest kolejnym minusem - w rowerze miejskim należy się spodziewać tego elementu (obowiązkowego!) wyposażenia. Oprócz świateł o bezpieczeństwo rowerzysty zadbają odblaski umieszczone w pedałach oraz opony z paskiem odblaskowym – ten rodzaj ochrony jest szczególnie skuteczny w warunkach miejskich.
Le Grand Virginia 5 
Le Grand Virginia 5 

Jazda

Pierwszy kontakt z Virginią 5 jest bardzo pozytywny, wizualnie jest dopracowana i zwraca na siebie uwagę. Problem pojawia się, gdy chcemy go podnieść… rower jest ciężki do tego stopnia, że szczególnie dla kobiet jakiekolwiek schody będą dużą przeszkodą. Duża masa to skutek użycia przez producenta tylko stalowych komponentów. Niestety waga odbija się na jeździe, czuć ją szczególnie podczas ruszania z miejsca – na ten efekt największy wpływ maja stalowe obręcze. W trakcie testu dały już o sobie znać metalowe elementy takie jak błotniki, które zaczynały wydawać niepożądane dźwięki, podczas eksploatacji warto kontrolować ich mocowania. Ważną z perspektywy bezpieczeństwa kwestią jest hamowanie – przedni hamulec ze względu na niską, jakość komponentów i stalowe obręcze należy traktować, jako „spowalniacz”, tylny wydaje się być wystarczający jednak nie każdemu torpedo przypadnie do gustu.
Bezsprzecznie bardzo dużą zaletą jest wygoda jazdy, co prawda po przesiadka z „górala” może być trudna jednak po chwili można się przyzwyczaić. Mały kąt pomiędzy podłożem a widelcem sprawia, że rower jest stabilny również przy małych prędkościach, wraz z dużym zakresem regulacji wysokości kierownicy pozwala dopasować rower do indywidualnych potrzeb lub budowy ciała. Szczególnie na krótkich odcinkach można docenić wygodne siodło, które w połączeniu z szerokimi oponami daje duży komfort mimo braku amortyzacji. Całkowicie wyprostowana pozycja, jaka wymusza na użytkowniku geometria, idealnie sprawdza się mieście nie męczy a dzięki możliwości łatwego obserwowania drogi wokół zwiększa bezpieczeństwo. Na dystansie dłuższym niż 15 km niestety zaczynają przeważać wady Virginii 5 – duża masa i niskiej jakości komponenty. Ze względu na szeroką kierownicę oraz duży ciężar roweru podczas zakupu warto zastanowić się nad jego przechowywaniem – codzienne znoszenie go z 3 piętra lub podnoszenie pod sufit może okazać się bardzo trudne lub wręcz niewykonalne. 


Le Grand Virginia 5

Podsumowanie

Le Grand Virginia 5 to produkt w 100% nastawiony na jazdę po mieście.   Projektanci w znacznym stopniu postawili spójny i klasyczny wygląd szkoda, że jednocześnie wiele komponentów również odbiega od obecnych standardów. Rower sprawdzi się, gdy jednorazowo pokonujemy małe dystanse rzędu 10 km, a gdy chcemy w weekend wyskoczyć za miasto mamy do dyspozycji inny jednoślad. Ze względu na charakterystyczny wygląd i wysoką cenę wraz z Virginia 5 warto kupić dobrej klasy zabezpieczenie.  Wraz z wysoką, jak na rower miejski, ceną – 2500 zł – nie idzie w parze zastosowanie dobrej klasy sprzętu. Niestety wartość windują design, przekładnia o 7 przełożeniach oraz części marki Brooks. O ile użycie komponentów skórzanych rozumiemy (wygląd, prestiż), to piastę 7 biegową zamienilibyśmy na 3 biegową, a powstałe oszczędności zainwestowali w lepszy hamulec przedni.

Warto przy zakupie zastanowić się czy nie wybrać modelu tańszego modelu Virginia, 4 która różni się tylko siodłem i chwytami a różnicę przeznaczyć właśnie na upgrade hamuleca. Alternatywa są inne produkty spod marki Le Grand, w gamie można znaleźć model Lile 7 damski odpowiednik prezentowanego na wRower.pl modelu Le Grand Metz 3. Jest to model znacznie bardziej zaawansowany technologicznie, bardziej uniwersalny a jednocześnie tańszy o 500 zł.

Nie mniej jednak, jeśli chcesz roweru który poza środkiem lokomocji będzie stylowym dodatkiem i wyróżni Cię z tłumu Le Grand Virginia 5 jest dla Ciebie.

 Do testów rower dostarczył producent: firma Kross

Zalety

  • wygląd
  • stabilne prowadzenie podczas jazdy
  • bardzo dobrej jakości siodełko

Wady

  • niskiej jakości nóżka (podpórka)
  • brak przedniego światła
  • źle rozwiązane konstrukcyjnie tylne światło
  • słabej jakości komponenty (wspornik kierownicy, piasta przednia, hamulec przedni)
  • wysoka waga
  • wysoka cena

Specyfikacja

Nazwa Le Grand Virginia 5
rama stal
widelec stal 
przerzutka tył Shimano Nexus 7
manetki Shimano Nexus 7
hamulec przód aluminium 
hamulec tył torpedo 
obręcze stal 
opony Schwalbe Road Criuser 
wspornik kierownicy stal 
siodło Brooks B67 
Oświetlenie   bateryjne-tylne
bagażnik

 stal

błotniki  stal
podpórka  stal
rozmiary ram

 18, 20

ilość biegów  7


Le Grand Virginia 5Le Grand Virginia 5Le Grand Virginia 5Le Grand Virginia 5Le Grand Virginia 5Le Grand Virginia 5

Maciek Wolak

KOMENTARZE
Temat
Treść
Kod obrazkowy


Jeśli chcesz dodawać swoje komentarze i wpisy na forum pod jednym nickiem - zaloguj się

Z dniem 2020-01-06 forum zostalo wylaczone

2021-04-07 00:28 anonim |
Medicines prescribing information. Brand names.
<a href="https://pregabalin24x7.top">cost generic lyrica no prescription</a> in the USA
All news about medicine. Get now.
2021-04-07 23:18 anonim |
Analogues that can be purchased at the pharmacy
buy generic 100mg viagra online <a href="https://edsildenafilshop.com/">viagra for men</a> sildenafil 20 mg
In the pharmacy you can buy Cialis and almost any of its analogues:
domestic analogues, generic Cialis – Tadalafil Bacter, Tadalafil Vertex, Tadalafil SZ, Freimitus;
generics of foreign companies-Dynamico Long (Teva, Israel), Cupid 36 (CADILA PHARMACEUTICALS, Indian drug), Sitara (WORLD MEDICINE ILAC). VE TIC. A. S., Turkey), Tadalafil (Pharmaceutical Works POLPHARMA, Poland);
drugs of the IFDE-5 group – Viagra, Levitra, Zidena, Stendra and generics of these original drugs.
The best substitutes for Cialis
where to buy viagra <a href="https://edsildenafilshop.com/">sildenafil 50 mg</a> viagra from india
You need to choose the best remedy together with your doctor, taking into account all indications and contraindications. But to know the advantages and disadvantages of each analog is worth knowing every man. What better, more efficient and safer Cialis or Viagra and also other well-known drugs for the treatment of erectile dysfunction:
Cialis or Viagra both drugs in its own good; action Viagra stronger many people like it because of the bright orgasm; Cialis unlike Viagra, operates smoother, quicker and longer, it has fewer side effects; tadalafil can also help urination;
Cialis or Levitra – which is better? Both drugs are good, they act gently, they have few side effects; their effect of drugs begins in 15-16 minutes, lasts for Levitra 5-8 hours, for Cialis-36 hours;
Cialis or Tadalafil – tadalafil is the active ingredient of Cialis; there is also a generic Tadalafil (Polpharma, Poland), Tadalafil Soft (Aurochem Laboratories, Indian drug); the effect of these drugs is identical;
Cialis or Dapoxetine are drugs from different drug groups and they act differently; the effect of Cialis is aimed at the vascular system and strengthening of erection, and the effect of dapoxetine (Priligi, Infidjo) – on the autonomic nervous system and suppression of premature erection; only a doctor can figure out which of these drugs will suit you.
plant viagra <a href="https://edsildenafilshop.com/">viagra for sale online</a> generic viagra walmart
2021-04-08 06:54 anonim |
5 Reasons Why You Should Buy A Research Essay
essay help uk <a href="https://writingaresearchpaperfd.com/">research project</a> need help writing essay free
Writing a research paper: steps to succeed.

College life might be tough sometimes. When you start living on your own, you get more duties and responsibilities. But the amount of workload is growing as well. The tasks are getting more complicated, you face the obstacles that's hard to overcome. That's why we advice to use professional service for getting your research essay ready. Here are our 5 reasons why it's better than doing everything on your own!

1. No time required! When you buy your paper there's no need to spend sleepless nights with a coffee mug looking for information, reading and doing constant research. You can enjoy your time and do more important things!
2. You'll get a perfect result! People who usually do the job are proficient writers with skills and experience. Everything would be meeting the requirements of your professor or teacher. Captivating research paper introduction, interesting ideas and thoughts, proper format and style of writing. Just name what you want!
3. Money saving. Imagine these necessities to swap shifts with colleagues to finish homework... That won't help to get money at all! With writing services it's safe and possible work and get paper done at the same time!
4. No deadlines. When the writing should be finished? How much days (or even hours) left until the moment to hand it to professor? Writing a research paper overnight isn't a problem for professionals. And you'll be able to successfully complete task in time.
5. No need to fill head with information. To make a paper you have to process lots of data. Do you really need to keep all that in mind?
need help with essay writing <a href="https://writingaresearchpaperfd.com/">introduction for research paper</a> thematic essay help
APA research paper and other complications.

Plenty of students are giving in and delegate the work to writing services. Why? Because sometimes it's hard to understand how a proper paper should look like. There are different styles, various forms, unlike approaches and unique standards. Before you start actually doing a research, there's plenty of preparations to do.

For example, how to make APA research paper? First, it's important to know how this format look like, by searching on Google and opening multiple pages to read about it. Second, to understand how to cite in this format, how to set up it in MS Word. Or just relax and allow writers to do the job. It will take way less time to type in a search box "write my paper for me".

Even with a writing service it's necessary should be cautious. It's not enough just to open the first website and press "Order" button. Parti*****tion in making your own paper is required as well. But it would be way less exhausting then making everything on your own. What do you need to do? Read our recommendation before giving sending text to a professor!

Useful tip after getting the paper.

The creed: I paid, so I don't care anymore is a very bad thought! After receiving paper from the service the first thing everyone must do is to read it. Even if doing it on the way to college. You need to know what's inside! Why? Well, the teacher might ask questions and you have to be ready to answer them. And of course, to check whether everything is okay.
buy essay help <a href="https://writingaresearchpaperfd.com/">scientific research article</a> books to help you understand what you read and write an essay on
2021-04-08 14:44 anonim |
5 Reasons Why You Should Buy A Research Essay
essay help online free <a href="https://writingaresearchpaperfd.com/">argumentative research essay</a> help on picking exploratory essay topic
Writing a research paper: steps to succeed.

College life might be tough sometimes. When you start living on your own, you get more duties and responsibilities. But the amount of workload is growing as well. The tasks are getting more complicated, you face the obstacles that's hard to overcome. That's why we advice to use professional service for getting your research essay ready. Here are our 5 reasons why it's better than doing everything on your own!

1. No time required! When you buy your paper there's no need to spend sleepless nights with a coffee mug looking for information, reading and doing constant research. You can enjoy your time and do more important things!
2. You'll get a perfect result! People who usually do the job are proficient writers with skills and experience. Everything would be meeting the requirements of your professor or teacher. Captivating research paper introduction, interesting ideas and thoughts, proper format and style of writing. Just name what you want!
3. Money saving. Imagine these necessities to swap shifts with colleagues to finish homework... That won't help to get money at all! With writing services it's safe and possible work and get paper done at the same time!
4. No deadlines. When the writing should be finished? How much days (or even hours) left until the moment to hand it to professor? Writing a research paper overnight isn't a problem for professionals. And you'll be able to successfully complete task in time.
5. No need to fill head with information. To make a paper you have to process lots of data. Do you really need to keep all that in mind?
medical school essay help <a href="https://writingaresearchpaperfd.com/">science research article</a> help writing essay homework
APA research paper and other complications.

Plenty of students are giving in and delegate the work to writing services. Why? Because sometimes it's hard to understand how a proper paper should look like. There are different styles, various forms, unlike approaches and unique standards. Before you start actually doing a research, there's plenty of preparations to do.

For example, how to make APA research paper? First, it's important to know how this format look like, by searching on Google and opening multiple pages to read about it. Second, to understand how to cite in this format, how to set up it in MS Word. Or just relax and allow writers to do the job. It will take way less time to type in a search box "write my paper for me".

Even with a writing service it's necessary should be cautious. It's not enough just to open the first website and press "Order" button. Parti*****tion in making your own paper is required as well. But it would be way less exhausting then making everything on your own. What do you need to do? Read our recommendation before giving sending text to a professor!

Useful tip after getting the paper.

The creed: I paid, so I don't care anymore is a very bad thought! After receiving paper from the service the first thing everyone must do is to read it. Even if doing it on the way to college. You need to know what's inside! Why? Well, the teacher might ask questions and you have to be ready to answer them. And of course, to check whether everything is okay.
student council essay help <a href="https://writingaresearchpaperfd.com/">click</a> essay on the movie the help
2021-04-09 05:10 anonim |
sildenafil cvs <a href="https://edsildenafilshop.com/">female viagra cvs</a> where to get viagra
Liczba pozycji:
1 2 3 4