Wiadomości
Sprzęt
Porady Miasto
Prawo
Historia
Rozrywka
Książki
Turystyka
Reportaż
!!2021-10-Globrower
Jesteś tutaj > Strona główna > Sprzęt > Testy > Rowery > Test: Le Grand Virginia 5

Test: Le Grand Virginia 5

Wstęp

Le Grand Virginia 5 to najdroższy przedstawiciel grupy rowerów damskich polskiej marki, która ma nawiązywać do klasycznych rowerów miejskich a swoim designem przykuwać uwagę. Powstaje jednak pytanie czy nie jest to klasyka ponad wszystko?

Le Grand Virginia 5

Rama

Dzięki wysokiej główce, nisko opadającej górnej rurze oraz bardzo szerokiej kierownicy od razu widać, że Virginia to rower miejski. Producent, firma Kross (właściciel marki Le Grand) postawiła w tym modelu na ramę ze stali, co niestety rzutuje na wagę. Plusem zastosowania takiego rozwiązania są mufy użyte na łączeniach rur, które dodają jednośladowi uroku. Rower został wyposażony w mocny bagażnik, który na pewno poradzi sobie z zakupami lub sakwa z laptopem, znajduje się również na nim sprężynowe zamknięcie, które niestety bardzo łatwo wygina się i niezbyt spełnia swoją funkcję. Dużym plusem jest geometria ramy, dzięki której na rowerze siedzi się wygodnie w wyprostowanej pozycji.  

Le Grand Virginia 5
Le Grand Virginia 5

Kierownica oraz Wsporniki

Do klasycznych holendrów wprost nawiązuje bardzo szeroka kierownica wygięta tak, aby jej końce skierowane były w stronę użytkownika. Wpuszczany wspornik z dużym zakresem regulacji pozwala na dostosowanie wysokości do potrzeb. Należy jednak robić to z głową, ponieważ zbyt podniesiona kierownica może krępować ruchy. Mostek podobnie jak wspornik siodła i kierownicy został zrobiony ze stali, co odbiło się na sporej wadze całości, a ich jakość pozostawia wiele do życzenia. Wszystkie regulacje, jakich będzie chciał dokonać użytkownik, włącznie z wysokością siodła, wymagają użycia narzędzi, bo roweru nie wyposażono w żaden szybkozamykacz. Ma to jednak duży plus - części te są zabezpieczone przed kradzieżą

Le Grand Virginia 5
Le Grand Virginia 5

 Siodło i chwyty

Na końcach kierownicy znajdują się chwyty sygnowane firmą Brooks, producent zdecydował się również na siodło tej marki. Nie ma co ukrywać - to zdecydowanie dwa najmocniejsze akcenty roweru Virginia 5. Pamiętajmy, że Brook to wręcz legendarna angielska marka wśród producentów siodeł. Zastosowane w tym modelu siodełko Brooks B67 według cen katalogowych kosztuje prawie 600 zł, a chwyty 240 zł - co daje ponad 30% wartości roweru! Siodło jest bardzo wygodne, duże sprężyny amortyzują nierówności podłoża i zapewniają świetny komfort.  Warto pamiętać, że o zaraz po kupnie o takie siodło należy zadbać – zabezpieczyć oraz w zmiękczyć w razie dyskomfortu - producent oferuje do tego specjalne środki.  Chwyty nie są już niestety tak dobrym elementem. Bardzo ładne, ale zdecydowanie za twardą skórzaną owijkę zakończono z obydwu stron metalowymi obejmami zapobiegającymi obracaniu się gripa. Prawa rączka, krótsza ze względu na manetkę zmiany biegów, jest za krótka a obejmy zajmują dużą powierzchnie w stosunku do owijki. Metalowe elementy dodatkowo są zimne w dotyku, co w będzie szczególnie uciążliwe w chłodne dni.


Le Grand Virginia 5
Le Grand Virginia 5

Le Grand Virginia 5

Napęd

Układ napędowy został oparty o piastę planetarną Shimano Nexus aż o 7 przełożeniach umieszczonych wewnątrz. W rowerach nastawionych w 100% do miasta jest to rozwiązanie, które może nieco dziwić. Stosunek zębatki tylnej i aluminiowej korby został tak dobrany, że Virginia radzi sobie w każdych warunkach, jakie można spotkać w warunkach miejskich a nawet jest ich aż nadto i trudno wykorzystać wszystkie z nich - piasta o 3 przełożeniach byłaby wystarczająca. Biegi chodzą lekko i cicho, a do ich obsługi służy obrotowa manetka Shimano Nexus. Co ważne przerzutka działa, gdy pedały się nie kręcą, o więc można jej używać np. na światłach. 

Brudne elementy napędu ukryto za metalową osłoną z wyciętym logo producenta, dzięki otwartej konstrukcji nie będzie się w niej zbierać błoto oraz ułatwiona będzie ewentualna konserwacja łańcucha.
Le Grand Virginia 5
Le Grand Virginia 5
Le Grand Virginia 5

Hamulce

Le Grand zamontował w Virginii 5 dwa hamulce –nożny, tzw. Torpedo oraz przedni ręczny. Skuteczność torpeda jest na zadowalającym poziomie, choć to rozwiązanie niesie za sobą pewne niedogodności – nie pozwala ono na cofanie pedałów do tyłu, co może być uciążliwe podczas ruszania, a po silnym hamowaniu potrafi wręcz zablokować tylne koło. Do dyspozycji jest również przedni hamulec – w tym przypadku projektanci zbyt mocno wzięli sobie za cel nawiązania do klasyków. Szczęka typu calliper jest wciąż popularna w tego typu rowerach jednak zastosowane części są bardzo słabej jakości. Na klamce w nowym rowerze jest już znaczący luz a po zaciśnięciu szczęki z łatwością można przesuwać ją w płaszczyźnie przód-tył w dużym zakresie. Archaiczne rozwiązanie oraz zła jakość komponentów sprawiły, że siła hamowania jaką dysponuje użytkownik jest zbyt mała.

 
Le Grand Virginia 5
Le Grand Virginia 5  
Le Grand Virginia 5 

Koła

Oczywiście Virginia 5 toczy się na dwudziestoośmiocalowych kołach, na które założone opony Schwalbe Road Cruiser. Stosunkowo duży rozmiar jak na rower miejski pozwala na bezstresowe pokonywanie dziur lub krawężników a bieżnik nie stawiając dużych oporów radzi sobie z każdym rodzajem nawierzchni. Niestety także tutaj projektanci zdecydowali się na oszczędności – koła zbudowano z chromowanych stalowych obręczy, których waga odbija się na lekkości jazdy, a ich "śliska" powierzchnia pogarsza hamowanie. Zyskał niewątpliwie styl, bo chrom bardzo ładnie się prezentuje.

Le Grand Virginia 5

Tylne koło toczy się na piaście Shimano Nexus, w której ukryto przerzutkę, przednia piasta to produkt z dolnej półki cenowej (wręcz „marketowej”) – prawie nieuszczelniona o stalowym korpusie – w krótkim czasie będzie wymagała serwisu.
Le Grand Virginia 5 

Błotniki i nóżka

Rower został wyposażony w szerokie metalowe błotniki, które bardzo dobrze chronią użytkownika przed błotem spod kół. Pomalowano je w kolorze ramy, co powoduje, że rower wygląda spójnie, przez co zwraca na uwagę. Dodatkowo tylne koło zostało zabezpieczone osłoną ze sznurków, nadaje ona charakteru.
Le Grand Virginia 5 
Le Grand Virginia 5 

Nóżka, jaką zamontowano w Virginii 5 nie daje 100% stabilności, jej mała powierzchnia styku z podłożem powoduje zapadanie się w miękkiej nawierzchni. Ten element jest słabej jakości.
Le Grand Virginia 5 

Koszyk

Do rowerów serii Virginia producent dokłada przednie wiklinowe kosze. Kosz można swobodnie demontować dzięki klipsowi, posiada również rączkę do przenoszenia. Mocowanie kosza spokojnie utrzyma damską torebkę lub laptopa – jednak będzie bezpieczniej, gdy cięższe przedmioty będą przewożone na tylnym bagażniku. 
Le Grand Virginia 5 
Le Grand Virginia 5 

Oświetlnie

W większości rowerów miejskich można spotkać oświetlenie z dynama, Le Grand zdecydował na wariant bateryjny. Dzięki temu dynamo nie psuje wyglądu, ale należy pamiętać o ewentualnej wymianie baterii. W przypadku tylnej lampki będzie to bardzo uciążliwe, aby dostać się do wnętrza należy zdemontować ją w całości a dopiero potem odkręcić klosz. To bardzo duży minus. Jakość również pozostawia wiele do życzenia, podczas testu klosz sam z siebie odpadł. Testowany egzemplarz nie był wyposażony w przednie oświetlenie. Co jest kolejnym minusem - w rowerze miejskim należy się spodziewać tego elementu (obowiązkowego!) wyposażenia. Oprócz świateł o bezpieczeństwo rowerzysty zadbają odblaski umieszczone w pedałach oraz opony z paskiem odblaskowym – ten rodzaj ochrony jest szczególnie skuteczny w warunkach miejskich.
Le Grand Virginia 5 
Le Grand Virginia 5 

Jazda

Pierwszy kontakt z Virginią 5 jest bardzo pozytywny, wizualnie jest dopracowana i zwraca na siebie uwagę. Problem pojawia się, gdy chcemy go podnieść… rower jest ciężki do tego stopnia, że szczególnie dla kobiet jakiekolwiek schody będą dużą przeszkodą. Duża masa to skutek użycia przez producenta tylko stalowych komponentów. Niestety waga odbija się na jeździe, czuć ją szczególnie podczas ruszania z miejsca – na ten efekt największy wpływ maja stalowe obręcze. W trakcie testu dały już o sobie znać metalowe elementy takie jak błotniki, które zaczynały wydawać niepożądane dźwięki, podczas eksploatacji warto kontrolować ich mocowania. Ważną z perspektywy bezpieczeństwa kwestią jest hamowanie – przedni hamulec ze względu na niską, jakość komponentów i stalowe obręcze należy traktować, jako „spowalniacz”, tylny wydaje się być wystarczający jednak nie każdemu torpedo przypadnie do gustu.
Bezsprzecznie bardzo dużą zaletą jest wygoda jazdy, co prawda po przesiadka z „górala” może być trudna jednak po chwili można się przyzwyczaić. Mały kąt pomiędzy podłożem a widelcem sprawia, że rower jest stabilny również przy małych prędkościach, wraz z dużym zakresem regulacji wysokości kierownicy pozwala dopasować rower do indywidualnych potrzeb lub budowy ciała. Szczególnie na krótkich odcinkach można docenić wygodne siodło, które w połączeniu z szerokimi oponami daje duży komfort mimo braku amortyzacji. Całkowicie wyprostowana pozycja, jaka wymusza na użytkowniku geometria, idealnie sprawdza się mieście nie męczy a dzięki możliwości łatwego obserwowania drogi wokół zwiększa bezpieczeństwo. Na dystansie dłuższym niż 15 km niestety zaczynają przeważać wady Virginii 5 – duża masa i niskiej jakości komponenty. Ze względu na szeroką kierownicę oraz duży ciężar roweru podczas zakupu warto zastanowić się nad jego przechowywaniem – codzienne znoszenie go z 3 piętra lub podnoszenie pod sufit może okazać się bardzo trudne lub wręcz niewykonalne. 


Le Grand Virginia 5

Podsumowanie

Le Grand Virginia 5 to produkt w 100% nastawiony na jazdę po mieście.   Projektanci w znacznym stopniu postawili spójny i klasyczny wygląd szkoda, że jednocześnie wiele komponentów również odbiega od obecnych standardów. Rower sprawdzi się, gdy jednorazowo pokonujemy małe dystanse rzędu 10 km, a gdy chcemy w weekend wyskoczyć za miasto mamy do dyspozycji inny jednoślad. Ze względu na charakterystyczny wygląd i wysoką cenę wraz z Virginia 5 warto kupić dobrej klasy zabezpieczenie.  Wraz z wysoką, jak na rower miejski, ceną – 2500 zł – nie idzie w parze zastosowanie dobrej klasy sprzętu. Niestety wartość windują design, przekładnia o 7 przełożeniach oraz części marki Brooks. O ile użycie komponentów skórzanych rozumiemy (wygląd, prestiż), to piastę 7 biegową zamienilibyśmy na 3 biegową, a powstałe oszczędności zainwestowali w lepszy hamulec przedni.

Warto przy zakupie zastanowić się czy nie wybrać modelu tańszego modelu Virginia, 4 która różni się tylko siodłem i chwytami a różnicę przeznaczyć właśnie na upgrade hamuleca. Alternatywa są inne produkty spod marki Le Grand, w gamie można znaleźć model Lile 7 damski odpowiednik prezentowanego na wRower.pl modelu Le Grand Metz 3. Jest to model znacznie bardziej zaawansowany technologicznie, bardziej uniwersalny a jednocześnie tańszy o 500 zł.

Nie mniej jednak, jeśli chcesz roweru który poza środkiem lokomocji będzie stylowym dodatkiem i wyróżni Cię z tłumu Le Grand Virginia 5 jest dla Ciebie.

 Do testów rower dostarczył producent: firma Kross

Zalety

  • wygląd
  • stabilne prowadzenie podczas jazdy
  • bardzo dobrej jakości siodełko

Wady

  • niskiej jakości nóżka (podpórka)
  • brak przedniego światła
  • źle rozwiązane konstrukcyjnie tylne światło
  • słabej jakości komponenty (wspornik kierownicy, piasta przednia, hamulec przedni)
  • wysoka waga
  • wysoka cena

Specyfikacja

Nazwa Le Grand Virginia 5
rama stal
widelec stal 
przerzutka tył Shimano Nexus 7
manetki Shimano Nexus 7
hamulec przód aluminium 
hamulec tył torpedo 
obręcze stal 
opony Schwalbe Road Criuser 
wspornik kierownicy stal 
siodło Brooks B67 
Oświetlenie   bateryjne-tylne
bagażnik

 stal

błotniki  stal
podpórka  stal
rozmiary ram

 18, 20

ilość biegów  7


Le Grand Virginia 5Le Grand Virginia 5Le Grand Virginia 5Le Grand Virginia 5Le Grand Virginia 5Le Grand Virginia 5

Maciek Wolak

KOMENTARZE
Temat
Treść
Kod obrazkowy


Jeśli chcesz dodawać swoje komentarze i wpisy na forum pod jednym nickiem - zaloguj się

Z dniem 2020-01-06 forum zostalo wylaczone

2021-04-01 03:58 anonim |
What is MBA education?
best essay riting service <a href="https://buyessaysfjd.com/">cheap essay writing services</a> cheap essay wirting service
(Master of Business Administration, master of business administration) is not so much a training program as a Manager's degree (in management). Here it is important to have it, which indicates that you have the skills necessary for a middle-and senior-level Manager. To date, there is no single standard that would allow you to divide the degree of proficiency in these skills, so only the fact of having a corresponding diploma is taken into account.

The first version of such a training system began to be used in the United States in the 19th century. for many companies of that time, employees who knew the latest management methods were in demand. With

In our country, the MBA program started at the branch of the Plekhanov economic Institute. Since then, the standard has taken root and MBA education is now considered one of the mandatory for prestigious vacancies in the economic sphere.

What is the" strength " of MBA education?
As with any other type of training for MBA education, there may be pros and cons. So among the main positive qualities can be noted.
essay about importance of community service <a href="https://buyessaysfjd.com/">buy essays online</a> how to write a service academy nomination essay
The opportunity to gain in-depth knowledge in the field of business, from which you can get practical benefits in your daily work.
Increased chances of becoming the head of a large firm. The owners of this education are guaranteed to move up the career ladder.
Getting first-hand knowledge from world-class businessmen, and perhaps even from Nobel prize winners.
A great opportunity to get a job abroad or in our country, but in an international organization.
In General, MBA education increases the qualification level of a specialist, making it more competitive in the job market. But there are a few disadvantages.

For example, today young professionals who have just graduated from UNIVERSITY are trying to get an MBA right away. The motivation is obvious — they want to immediately get a job in a prestigious company for a high-paying position with a career growth forecast. And there may be no time to get additional education in the future. But here's the problem — the MBA provides practical knowledge in contrast to the usual "HSE", which would be better compared with your own business experience. This is the only way to highlight in the entire course the knowledge that will really help in a particular situation. And without experience, everything becomes nothing more than an interesting educational program.

The second disadvantage is again hidden in the lack of practical experience for most of the owners of MBA crusts. It is difficult for them to apply the existing knowledge in practice, they do it with caution, sometimes being late with responsible decisions. To work successfully in a rapidly changing market, you need to work for many years to develop the skills to solve complex problems on the fly.
essay writing service blogs <a href="https://buyessaysfjd.com/">buy essays online safe</a> how to start off a service learning essay
2021-04-01 16:36 anonim |
Home education pitfalls.
We lived in a provincial town. I was very surprised that before us in a neighboring school from the 8th grade, parents took their son to family training. My father taught me. The headmaster of that school proudly announced that the boy returned a year later: "It was hard." The boy pulled it out, passed it well, but didn't want to do it again.
descriptive essay writing <a href="http://writemyessayslqd.com/">write an analysis essay</a> ielts essay on unpaid community service at school
The first pitfall
What happened to the first boy in family training in our city is the first pitfall. We came across it in the 5th grade. This is the desire of teachers to interrogate (do not ask!) a non-standard student on all issues. No student answers on all topics in all subjects. Only those who are in family training.

I was acutely aware of the teachers ' desire to prove that the system they serve is better. So that others don't get hurt. We found a way out: another school.

Choose the form of training: external. They will impose fewer requirements.

The second pitfall
My mother-in-law worked as a teacher all her life. The students loved her. She took our idea of home education badly. We were lucky to live in different cities.

Once she arrived for 2 days and, as it turned out, did not have time to go to school! I wanted to talk to the class teacher, so that the girl was asked more strictly, so that she didn't want to study at home.

It was a failed betrayal. Sticks in the wheels can be inserted by anyone who does not feel sorry for the child. Such people were always on the way. But my own grandmother...
https://samedayessay.me/essay-writing-service <a href="http://writemyessayslqd.com/">write college essay</a> effective essay writing service
My parents didn't agree with our decision either. However, the grandfather wrote to his granddaughter: "Don't see that your mother and I disagree. Listen to your mother, no one loves you more than her."

Detractors are the second pitfall. Inevitable. The worst thing is when it's relatives.

The third pitfall
Natasha finished 10th and 11th grade in one year. 3 times I wanted to drop out of school. Overwork. What held her back was the thought of those who would also study as an external student after her. She knew that she was paving the wa
professional scholarship essay writing service <a href="http://writemyessayslqd.com/">essay writing site</a> writing an essay for college admission
2021-04-02 01:10 anonim |
Home education pitfalls.
We lived in a provincial town. I was very surprised that before us in a neighboring school from the 8th grade, parents took their son to family training. My father taught me. The headmaster of that school proudly announced that the boy returned a year later: "It was hard." The boy pulled it out, passed it well, but didn't want to do it again.
can t write essay <a href="http://writemyessayslqd.com/">what to write a college essay about</a> review essay writing service
The first pitfall
What happened to the first boy in family training in our city is the first pitfall. We came across it in the 5th grade. This is the desire of teachers to interrogate (do not ask!) a non-standard student on all issues. No student answers on all topics in all subjects. Only those who are in family training.

I was acutely aware of the teachers ' desire to prove that the system they serve is better. So that others don't get hurt. We found a way out: another school.

Choose the form of training: external. They will impose fewer requirements.

The second pitfall
My mother-in-law worked as a teacher all her life. The students loved her. She took our idea of home education badly. We were lucky to live in different cities.

Once she arrived for 2 days and, as it turned out, did not have time to go to school! I wanted to talk to the class teacher, so that the girl was asked more strictly, so that she didn't want to study at home.

It was a failed betrayal. Sticks in the wheels can be inserted by anyone who does not feel sorry for the child. Such people were always on the way. But my own grandmother...
residency essay writing service <a href="http://writemyessayslqd.com/">narrative essay writing</a> what is the best custom essay service
My parents didn't agree with our decision either. However, the grandfather wrote to his granddaughter: "Don't see that your mother and I disagree. Listen to your mother, no one loves you more than her."

Detractors are the second pitfall. Inevitable. The worst thing is when it's relatives.

The third pitfall
Natasha finished 10th and 11th grade in one year. 3 times I wanted to drop out of school. Overwork. What held her back was the thought of those who would also study as an external student after her. She knew that she was paving the wa
can someone write my essay <a href="http://writemyessayslqd.com/">legit essay writing services</a> best essay swriting service
2021-04-02 02:59 anonim |
Home education pitfalls.
We lived in a provincial town. I was very surprised that before us in a neighboring school from the 8th grade, parents took their son to family training. My father taught me. The headmaster of that school proudly announced that the boy returned a year later: "It was hard." The boy pulled it out, passed it well, but didn't want to do it again.
best essay wri8ting service <a href="http://writemyessayslqd.com/">essay writing services australia</a> concluding essay writing service
The first pitfall
What happened to the first boy in family training in our city is the first pitfall. We came across it in the 5th grade. This is the desire of teachers to interrogate (do not ask!) a non-standard student on all issues. No student answers on all topics in all subjects. Only those who are in family training.

I was acutely aware of the teachers ' desire to prove that the system they serve is better. So that others don't get hurt. We found a way out: another school.

Choose the form of training: external. They will impose fewer requirements.

The second pitfall
My mother-in-law worked as a teacher all her life. The students loved her. She took our idea of home education badly. We were lucky to live in different cities.

Once she arrived for 2 days and, as it turned out, did not have time to go to school! I wanted to talk to the class teacher, so that the girl was asked more strictly, so that she didn't want to study at home.

It was a failed betrayal. Sticks in the wheels can be inserted by anyone who does not feel sorry for the child. Such people were always on the way. But my own grandmother...
e-service essay <a href="http://writemyessayslqd.com/">write my essays lqd</a> best essay writing service yelp
My parents didn't agree with our decision either. However, the grandfather wrote to his granddaughter: "Don't see that your mother and I disagree. Listen to your mother, no one loves you more than her."

Detractors are the second pitfall. Inevitable. The worst thing is when it's relatives.

The third pitfall
Natasha finished 10th and 11th grade in one year. 3 times I wanted to drop out of school. Overwork. What held her back was the thought of those who would also study as an external student after her. She knew that she was paving the wa
5-paragraph essay service <a href="http://writemyessayslqd.com/">writing college essays</a> graduage essay writing service
2021-04-03 07:50 anonim |
Kamagra
Why Kamagra is popular
mychelle kamagra torrent <a href="https://kamagrapks.com/">kamagra now</a> kamagra oral jelly otc
Kamagra is the medicine that has the same active element as Viagra – sildenafil. Kamagra claims to have an equal effect as the well-known blue pill. When it comes to money saving Kamagra cost has its advantages too. It’s wide-spread and not expensive. Kamagra 100 contains 100mg of sildenafil, the same dosage can be found in the Viagra pill of highest strength. It’s produced by Indian manufacturers and is often sold without prescription. That’s why it became very popular with men who want to treat their erectile dysfunction. You may simply buy Kamagra 100 and follow the instructions. Kamagra price is fairly cheaper than Viagra. When you start looking for kamagra online you’ll see that it exists in forms of coloured tablets and flavoured jellies. The medication has no official approve for the use in Europe and in the UK. Nevertheless more and more people choose Kamagra 100mg over other medication with the similar result. You can easily buy kamagra online, although the drug is unlicensed in some countries. No matter how attractive Kamagra cost is, there are no guarantees that the drug will contain sildenafil, the other components are also unknown. Kamagra generic distribution is unlawful, but most men are ready to purchase it, because there’s no need to consult a doctor. What can actually be easier – just go online and buy Kamagra, no prescriptions, no need to go to the pharmacy.
Types of Kamagra generic
When you decide to buy Kamagra 100 mg online you will be surprised by its numerous forms of the medication websites offer. Kamagra 100 is available in three different types: there are tablets, effervescent and jellies. It’s easier to buy Kamagra generic online, as it might not be represented in the pharmacies. More and more men prefer to buy Kamagra via the Internet. The sellers respect privacy of their customers, and Kamagra price is affordable for everyone. The most approved form of Kamagra 100mg is a tablet. It’s small and easy to swallow. The dosage recommended by practitioners and doctors is strictly one tablet per day. It’s very dangerous to consume more than one pill of Kamagra 100 mg. The medication becomes active after 20-30 after the ingestion. Medics advise to take Kamagra generic one hour before the sexual act and the effect will last from 4 to 6 hours. Some people prefer to buy Kamagra in jellies, because it has some advantages. After eating a high-fat meal it’s safe to take Kamagra 100 jelly, not a pill. Jelly has to be dissolved in the mouth, so it doesn’t interact with the food in your stomach. Another positive side of Kamagra 100mg in jelly form is that it starts working quicker than any other varieties of the same medication. 10-15 minutes is enough for it to reach the desirable effect. Jelly form is the most popular form when people purchasing Kamagra online. Effervescent tablets are used by the people who are not able to swallow pills. The medication is dissolved in a glass of water and after an hour after drinking a man can get a firm erection.
Side effects and other important information
kamagra gold testimonials <a href="https://kamagrapks.com/">https://www.kamagrapks.com/</a> kamagra generic viagra
Modern opportunities are endless. Every person can buy Kamagra online to help fight the erectile dysfunction. Kamagra price makes the medication popular and affordable for everyone, but it’s still really important to check all the side effects. You don’t actually plan to damage your health for a one time fun. Kamagra 100mg may be the reason of headaches, nausea, back pain, light vertigo. This medication doesn’t go well with alcohol. If you still plan to consume alcohol, consider switching to another drug, although at higher than Kamagra cost. If you think Kamagra is harmful for you, immediately stop taking it and consult a specialist.
exact pharma kamagra <a href="https://kamagrapks.com/">kamagra store</a> the kamagra store coupon
2021-04-03 09:44 anonim |
Kamagra
Why Kamagra is popular
wow candy bucket northrend kamagra <a href="https://kamagrapks.com/">kamagra oral jelly review</a> what is a reputable site to buy kamagra online
Kamagra is the medicine that has the same active element as Viagra – sildenafil. Kamagra claims to have an equal effect as the well-known blue pill. When it comes to money saving Kamagra cost has its advantages too. It’s wide-spread and not expensive. Kamagra 100 contains 100mg of sildenafil, the same dosage can be found in the Viagra pill of highest strength. It’s produced by Indian manufacturers and is often sold without prescription. That’s why it became very popular with men who want to treat their erectile dysfunction. You may simply buy Kamagra 100 and follow the instructions. Kamagra price is fairly cheaper than Viagra. When you start looking for kamagra online you’ll see that it exists in forms of coloured tablets and flavoured jellies. The medication has no official approve for the use in Europe and in the UK. Nevertheless more and more people choose Kamagra 100mg over other medication with the similar result. You can easily buy kamagra online, although the drug is unlicensed in some countries. No matter how attractive Kamagra cost is, there are no guarantees that the drug will contain sildenafil, the other components are also unknown. Kamagra generic distribution is unlawful, but most men are ready to purchase it, because there’s no need to consult a doctor. What can actually be easier – just go online and buy Kamagra, no prescriptions, no need to go to the pharmacy.
Types of Kamagra generic
When you decide to buy Kamagra 100 mg online you will be surprised by its numerous forms of the medication websites offer. Kamagra 100 is available in three different types: there are tablets, effervescent and jellies. It’s easier to buy Kamagra generic online, as it might not be represented in the pharmacies. More and more men prefer to buy Kamagra via the Internet. The sellers respect privacy of their customers, and Kamagra price is affordable for everyone. The most approved form of Kamagra 100mg is a tablet. It’s small and easy to swallow. The dosage recommended by practitioners and doctors is strictly one tablet per day. It’s very dangerous to consume more than one pill of Kamagra 100 mg. The medication becomes active after 20-30 after the ingestion. Medics advise to take Kamagra generic one hour before the sexual act and the effect will last from 4 to 6 hours. Some people prefer to buy Kamagra in jellies, because it has some advantages. After eating a high-fat meal it’s safe to take Kamagra 100 jelly, not a pill. Jelly has to be dissolved in the mouth, so it doesn’t interact with the food in your stomach. Another positive side of Kamagra 100mg in jelly form is that it starts working quicker than any other varieties of the same medication. 10-15 minutes is enough for it to reach the desirable effect. Jelly form is the most popular form when people purchasing Kamagra online. Effervescent tablets are used by the people who are not able to swallow pills. The medication is dissolved in a glass of water and after an hour after drinking a man can get a firm erection.
Side effects and other important information
kamagra looks like life savor candy <a href="https://kamagrapks.com/">kamagra online pharmacy</a> kamagra sachets how to open
Modern opportunities are endless. Every person can buy Kamagra online to help fight the erectile dysfunction. Kamagra price makes the medication popular and affordable for everyone, but it’s still really important to check all the side effects. You don’t actually plan to damage your health for a one time fun. Kamagra 100mg may be the reason of headaches, nausea, back pain, light vertigo. This medication doesn’t go well with alcohol. If you still plan to consume alcohol, consider switching to another drug, although at higher than Kamagra cost. If you think Kamagra is harmful for you, immediately stop taking it and consult a specialist.
kamagra preis <a href="https://kamagrapks.com/">kamagra cheap</a> kamagra oral jelly price
2021-04-03 14:53 anonim |
Kamagra
Why Kamagra is popular
kuma kamagra zippyshare <a href="https://kamagrapks.com/">kamagra side effects</a> kamagra 100mg price 4 pack
Kamagra is the medicine that has the same active element as Viagra – sildenafil. Kamagra claims to have an equal effect as the well-known blue pill. When it comes to money saving Kamagra cost has its advantages too. It’s wide-spread and not expensive. Kamagra 100 contains 100mg of sildenafil, the same dosage can be found in the Viagra pill of highest strength. It’s produced by Indian manufacturers and is often sold without prescription. That’s why it became very popular with men who want to treat their erectile dysfunction. You may simply buy Kamagra 100 and follow the instructions. Kamagra price is fairly cheaper than Viagra. When you start looking for kamagra online you’ll see that it exists in forms of coloured tablets and flavoured jellies. The medication has no official approve for the use in Europe and in the UK. Nevertheless more and more people choose Kamagra 100mg over other medication with the similar result. You can easily buy kamagra online, although the drug is unlicensed in some countries. No matter how attractive Kamagra cost is, there are no guarantees that the drug will contain sildenafil, the other components are also unknown. Kamagra generic distribution is unlawful, but most men are ready to purchase it, because there’s no need to consult a doctor. What can actually be easier – just go online and buy Kamagra, no prescriptions, no need to go to the pharmacy.
Types of Kamagra generic
When you decide to buy Kamagra 100 mg online you will be surprised by its numerous forms of the medication websites offer. Kamagra 100 is available in three different types: there are tablets, effervescent and jellies. It’s easier to buy Kamagra generic online, as it might not be represented in the pharmacies. More and more men prefer to buy Kamagra via the Internet. The sellers respect privacy of their customers, and Kamagra price is affordable for everyone. The most approved form of Kamagra 100mg is a tablet. It’s small and easy to swallow. The dosage recommended by practitioners and doctors is strictly one tablet per day. It’s very dangerous to consume more than one pill of Kamagra 100 mg. The medication becomes active after 20-30 after the ingestion. Medics advise to take Kamagra generic one hour before the sexual act and the effect will last from 4 to 6 hours. Some people prefer to buy Kamagra in jellies, because it has some advantages. After eating a high-fat meal it’s safe to take Kamagra 100 jelly, not a pill. Jelly has to be dissolved in the mouth, so it doesn’t interact with the food in your stomach. Another positive side of Kamagra 100mg in jelly form is that it starts working quicker than any other varieties of the same medication. 10-15 minutes is enough for it to reach the desirable effect. Jelly form is the most popular form when people purchasing Kamagra online. Effervescent tablets are used by the people who are not able to swallow pills. The medication is dissolved in a glass of water and after an hour after drinking a man can get a firm erection.
Side effects and other important information
kamagra that ship to usa <a href="https://kamagrapks.com/">kamagra vs cialis</a> kamagra liquid
Modern opportunities are endless. Every person can buy Kamagra online to help fight the erectile dysfunction. Kamagra price makes the medication popular and affordable for everyone, but it’s still really important to check all the side effects. You don’t actually plan to damage your health for a one time fun. Kamagra 100mg may be the reason of headaches, nausea, back pain, light vertigo. This medication doesn’t go well with alcohol. If you still plan to consume alcohol, consider switching to another drug, although at higher than Kamagra cost. If you think Kamagra is harmful for you, immediately stop taking it and consult a specialist.
amazon kamagra oral jelly <a href="https://kamagrapks.com/">kamagra oral jelly buy online</a> how effective is kamagra
2021-04-04 09:35 anonim |
kamagra gel review <a href="https://kamagrapks.com/">kamagra chewable tablets</a> ingredients found in kamagra
2021-04-04 13:08 anonim |
kamagra dosage <a href="https://kamagrapks.com/">link</a> buy kamagra oral jelly paypal uk
2021-04-06 17:41 anonim |
Pills prescribing information. Long-Term Effects.
<a href="https://pregabalininfo.top">how to buy cheap pregabalin for sale</a> in Canada
Some information about drug. Read information here.
Liczba pozycji:
1 2 3 4